Trwa ładowanie...

Lekarz zdradza, co je na śniadanie. Jelita i stawy to uwielbiają

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 09.05.2024 12:59
Znany epidemiolog zdradza, co je na śniadanie. Ochrona przed cukrzycą i zapaleniem stawów
Znany epidemiolog zdradza, co je na śniadanie. Ochrona przed cukrzycą i zapaleniem stawów (Getty Images / Instagram)

Znany epidemiolog i ekspert od żywienia podzielił się prostym przepisem na śniadanie, z którego sam też regularnie korzysta. Taki posiłek może zmniejszyć stan zapalny w organizmie i pomóc w walce z cukrzycą.

spis treści

1. Śniadanie w walce z cukrzycą

Prof. Tim Spector to lekarz i ekspert w dziedzinie epidemiologii genetycznej z londyńskiego King's College, zajmującym się m.in. mikrobiomem jelitowym autorem wieu publikacji naukowych.

Chętnie dzieli się też na Instagramie swoją wiedzą i wskazówkami dotyczącymi m.in. zdrowego odżywiania.

Zobacz film: "Szukasz sposobu na szybkie oczyszczenie organizmu? Wypróbuj to śniadanie."

Niedawno zdradził, co je na śniadanie i przekonuje, że taki posiłek jest bardzo korzystny dla zdrowia i wspiera jelita.

- Jest szybkie, łatwe, pełne roślin i probiotyków dla zdrowia moich jelit. To prosta mieszanka jogurtu, kefiru, jagód oraz orzechów i nasion z mojego "słoika różnorodności". Mam nadzieję, że spróbujesz - zachęca na nagraniu opublikowanym na Instagramie prof. Spector.

Banalny przepis, który regularnie stosuje prof. Spector, może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie, leczeniu cukrzycy i zapalenia stawów.

2. Probiotyki dla zdrowia

Fermentowana żywność, w tym kefiry czy jogurty, które poleca prof. Spector, to naturalne probiotyki, które są bardzo korzystne dla zdrowia.

Mogą pomóc m.in. osobom, które zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dr Michael Mosley, lekarz i ekspert w dziedzinie żywienia, tłumaczy, że takie produkty mogą wpływać w tym przypadku na zmniejszenie stanu zapalnego.

- Uzupełnienie mikrobioty jelitowej przyjaznymi mikrobami może również łagodzić bóle. W randomizowanym badaniu kontrolnym 500 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów poproszono o picie dwóch porcji dziennie mleka zawierającego bakterie Lactobacillus. Po sześciu miesiącach zgłosili mniejszy ból i sztywność kolan, a badania krwi wykazały zmniejszone oznaki stanu zapalnego - podkreślił dr Mosley, cytowany przez serwis dailyrecord.co.uk.

Z kolei jagody pomagają m.in. w obniżeniu poziomu cukru we krwi, a orzechy i nasiona są bogatym źródłem antyoksydantów.

Katarzyna Prus, dziennkarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze