Trwa ładowanie...

Generuje rozwój cukrzycy. Ryzyko wzrasta aż o 62 proc.

Avatar placeholder
23.10.2023 15:34
Czerwone mięso może prowadzić do cukrzycy typu 2. Ryzyko wzrasta aż o 62 proc.
Czerwone mięso może prowadzić do cukrzycy typu 2. Ryzyko wzrasta aż o 62 proc. (Getty Images)

Na całym świecie w zastraszającym tempie rośnie liczba zachorowań na cukrzycę typu 2. Rozwój choroby w dużej mierze zależy od naszego stylu życia, przede wszystkim diety. Nowe badanie sugeruje, że do rozwoju może przyczyniać się także czerwone mięso.

spis treści

1. Czerwone mięso a ryzyko cukrzycy typu 2

Spożycie czerwonego mięsa może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, wynika z najnowszych badań opublikowanych w "The American Journal of Clinical Nutrition".

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w ciągu 36 lat przeanalizowali dane ponad 210 tys. osób. U ponad 22 tys. uczestników rozwinęła się cukrzyca typu 2, a zespół doszedł do zaskakujących wniosków.

Badania wykazały, że osoby spożywające dwie porcje czerwonego mięsa tygodniowo miały o 62 proc. zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do tych, które spożywały go mniej.

Zobacz film: "Wysoce przetworzona żywność. Naukowcy biją na alarm"

Większa ilość czerwonego mięsa w diecie wiązała się z większym prawdopodobieństwem rozwinięcia choroby metabolicznej. Dodatkowa porcja przetworzonego czerwonego mięsa zwiększała ryzyko o 46 proc., a nieprzetworzonego czerwonego mięsa o 24 proc.

2. Zmiana diety

Zespół zauważył, że zastąpienie czerwonego mięsa zdrowymi źródłami białka roślinnego wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Orzechy i rośliny strączkowe redukowały ryzyko choroby aż o 30 proc.

"Nasze odkrycia zdecydowanie potwierdzają wytyczne dietetyczne, które zalecają ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, i dotyczy to zarówno mięsa przetworzonego, jak i nieprzetworzonego" - podsumował dr Xiao Gu, główny autor badania.

Najnowsze wyniki potwierdzają, że w trosce o zdrowie warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa lub całkowicie wyeliminować ten produkt z diety. Z kolei wprowadzenie do jadłospisu zdrowych źródeł białka roślinnego może przynieść spore korzyści zdrowotne.

Oprócz roślin strączkowych i orzechów doskonałymi źródłami białka roślinnego są produkty sojowe, zboża i kasze. Warto także pamiętać, że kluczem zdrowia i dobrego samopoczucia jest zbilansowana i zróżnicowana dieta.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze