Geranium - właściwości lecznicze, przeciwwskazania, olejek z geranium
Geranium, powszechnie znane również jako pelargonia pachnąca, anginka lub anginowiec, słynie ze swoich właściwości leczniczych. Herbatka z dodatkiem liści rośliny łagodzi ból gardła i zmniejsza obrzęki. Napar stosowany zewnętrznie na skórę, może pomóc z kolei w leczeniu dolegliwości reumatycznych.
1. Właściwości geranium
Na co pomaga geranium? Roślina znana większości z nas jako anginka lub pelargonia pachnąca doskonale zwalcza problemy układu oddechowego np. ból gardła. Oprócz tego, ziele przeciwdziała obrzękowi błon śluzowych w przebiegu nieżytu nosa.
Stosowanie geranium do ucha działa uśmierzająco i przeciwbólowo w trakcie ostrego stanu zapalnego ucha środkowego. Anginka wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne, dlatego z powodzeniem można stosować u osób zmagających się z drobnymi ranami czy dolegliwościami bólowymi zębów. Stosowanie geranium zewnętrznie pomaga zmniejszyć opuchliznę oraz świąd po ukąszeniach owadów.
2. Jakie składniki zawiera geranium?
Geranium stanowi cenne źródło:
- flawonoidów, zwanych antyoksydantami,
- kwasów organicznych,
- witaminy C,
- garbników,
- geraniolu,
- kwasu geraniowego,
- cytralu,
- tarpineolu,
- mirtenolu,
- eugenolu.
3. Geranium – przeciwwskazania
Ziele geranium, choć cieszy się sporą popularnością wśród pasjonatów medycyny naturalnej, nie może być stosowane przez wszystkich i w każdej sytuacji. Ponieważ roślina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, nie powinna być stosowana przez osoby zażywające leki:
- przeciwbólowe,
- przeciwpadaczkowe,
- przeciwcukrzycowe.
Z geranium oraz preparatów zawierających to ziele powinny także zrezygnować przyszłe matki oraz kobiety w okresie laktacji.
4. Co można zrobić z liści geranium?
Geranium ma wiele zastosowań, zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce i medycynie naturalnej. Listki rośliny z powodzeniem można wykorzystać do przyrządzenia prozdrowotnych herbat i naparów.
Przyjemny, kwiatowo-cytrynowy aromat anginki doskonale komponuje się z różnorodnymi potrawami, z tego powodu liście można dodawać do sałatek, mięs i ryb w formie przyprawy.
Kąpiele z dodatkiem świeżych liści geranium działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Pomaga złagodzić dolegliwości reumatyczne, a także objawy trądziku i łuszczycy.
Z liści pachnącej pelargonii można przygotować antybakteryjny i antyseptyczny olejek.
Liście geranium mogą również służyć jako naturalny środek odstraszający na owady. Pachnąca pelargonia zawiera w swoim składzie olejki eteryczne, które są trudne do zniesienia dla komarów, moli, much czy owocówek.
5. Jak zrobić olejek z geranium?
Olejek z geranium charakteryzuje się przyjemnym, kwiatowym zapachem. Wykazuje działanie uspokajające oraz relaksujące, z tego względu wykorzystywany jest w aromaterapii do łagodzenia objawów stresu i napięcia. Dodatkowo, olejek geraniowy posiada silne właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że może pomóc pacjentom borykającym się z zapaleniami skóry, mięśni i stawów.
Jak samodzielnie przygotować olejek z geranium? Olejek eteryczny na bazie anginki łatwo zrobić samodzielnie w zaciszu domowym. Wystarczy zalać świeże liście rośliny olejem nośnym np. olejkiem jojoba lub olejkiem migdałowym, a następnie odstawić miksturę na kilka dni. Olejek powinno się przechowywać w miejscu zacienionym i chłodnym.