Grzyby w polskich lasach. Lekarka ostrzega przed jednym z nich - już 100 gramów może zabić
Każdego roku w Polsce odnotowuje się kilkaset przypadków zatrucia grzybami. Wiele trujących gatunków jest łudząco podobnych do jadalnych - w związku z tym łatwo o pomyłkę. Nefrolog dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza ostrzega m.in. przed zatruciem zasłonakiem rudym, który jest łudząco podobny do kurki.
1. Zasłonak rudy
Większość osób jest w stanie rozpoznać muchomora sromotnikowego, gorzej z mniej znanymi gatunkami. Zasłonak rudy ma żółty lub żółtobrązowy kapelusz, który bardzo przypomina gąski, co stanowi śmiertelne zagrożenie. Grzyb rośnie w lasach liściastych i mieszanych, najczęściej w cieniu dębów, buków i brzóz. Na szczęście w Polsce występuje dość rzadko.
Zasłonak rudy jest śmiertelnie trujący. - Zawiera alkaloid orellaninę, która nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego gotowanie nie zmniejsza toksyczności grzyba. Orellanina selektywnie uszkadza komórki kanalików nerkowych, powodując rozległe zmiany zwyrodnieniowe i martwicze - ostrzega we wpisie opublikowanym na Instagramie dr Karolina Kędzierska-Kapuza, diabetolog i nefrolog.
2. Objawy zatrucia grzybami
Ekspertka podkreśla, że objawy zatrucia w przypadku zasłonaka rudego mogą się pojawić z dużym opóźnieniem, co utrudnia postawienie diagnozy. Dawkę śmiertelną stanowi ok. 100-200 g tego grzyba.
- Toksyna ma charakter kumulatywny – powtarzane spożywanie nawet niewielkich dawek powoduje narastające objawy chorobowe. Dochodzi do uszkodzenia nerek i w następstwie ich niewydolności. Pierwsze objawy pojawiają się po kilku dniach, ale rozwinięte objawy zatrucia występują dopiero po ok. dwóch tygodniach, z tego względu niekiedy można nie wiązać ich ze spożyciem tego grzyba - zaznacza dr Kędzierska-Kapuza. - Po upływie 7-14 dni - pojawia się skąpomocz lub bezmocz spowodowany ostrym cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek - dodaje lekarka.
Do objawów zatrucia zasłonakiem rudym zaliczamy:
- tępy ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej;
- nudności, wymioty, biegunkę;
- zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej;
- osłabienie, ból mięśni;
- zawroty głowy;
- suchość w jamie ustnej;
- wzmożone pragnienie.
Ekspertka przypomina, żeby nigdy nie zbierać grzybów, których nie znamy i w ogóle nie podawać grzybów dzieciom. Jeżeli pojawią się jakkolwiek niepokojące dolegliwości, zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem. Objawy zatrucia mogą ujawnić się nawet po trzech tygodniach od zjedzenia toksycznych grzybów.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl