Gwałtownie podnosi ciśnienie. Wystrzegaj się, by uniknąć udaru
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, nawet 12 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Choć wysokie ciśnienie nie boli, nieleczone może mieć tragiczne skutki dla zdrowia.
1. Zabronione przy nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca oraz niewydolności nerek, dlatego tak ważne jest, by dbać o swoje zdrowie. Istnieje też kilka prostych zmian w diecie, które mogą pomóc utrzymać wysokie ciśnienie w ryzach.
Dietetyczka Victoria Taylor z British Heart Foundation ujawniła cztery produkty, których lepiej unikać przy nadciśnieniu. Zdradziła też jeden, który warto wprowadzić do diety, by aktywnie obniżyć ciśnienie i poprawić stan zdrowia.
Wśród produktów zakazanych przy nadciśnieniu na pierwszym miejscu znalazła się sól. Ekspertka zaleca ograniczenie przyprawy do maksymalnie 6 g dziennie, czyli ok. jednej łyżeczki.
"Większość soli, którą spożywamy, jest już w naszym jedzeniu, gdy kupujemy gotowe produkty. Jest również w przetworzonym mięsie, takim jak szynka i kiełbaski, a także w podstawowych produktach, takich jak chleb i płatki śniadaniowe" - zauważa Victoria Taylor.
Zobacz także: Co się dzieje z organizmem, gdy spożywasz za dużo soli?
Aby kontrolować ciśnienie krwi, dietetyczka radzi wybierać alternatywy o niskiej zawartości soli i rezygnować z jedzenia na wynos na rzecz zdrowszych wersji, które można przygotować w domu.
2. Na te składniki w diecie uważaj
Zdaniem specjalistki dobrze jest również unikać słodkich i tłustych pokarmów, które mogą prowadzić do przybierania na wadze, a co za tym idzie, do negatywnego wpływu na ciśnienie krwi.
Kofeina to kolejny winowajca, ponieważ tymczasowo podnosi ciśnienie krwi. Chociaż efekt jest zwykle krótkotrwały, niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na jej wpływ, co może prowadzić do długotrwałych problemów z ciśnieniem krwi.
To ostrzeżenie wykracza poza kawę i herbatę, obejmuje napoje bezalkoholowe, a nawet czekoladę. Kolejnym potencjalnym zagrożeniem jest alkohol. Choć Victoria zaleca całkowitą abstynencję, zdecydowanie apeluje, by nie przekraczać zalecanych dawek.
W diecie natomiast nie powinno zabraknąć produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu. Taki nabiał może pomóc obniżyć ciśnienie, a do tego dostarcza organizmowi wapnia i białka bez nadmiaru tłuszczu.
"Produkty mleczne zawierają złożoną kombinację składników odżywczych, w tym wapnia, który został powiązany z obniżeniem ciśnienia krwi" - podsumowała dietetyczka.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl