Przyczyny przybierania na wadze
Jest rzeczą naturalną, że z wiekiem przybieramy na wadze. Co sprawia więc, że mając dwadzieścia lat, jesteśmy dużo szczuplejsi, niż będąc po czterdziestce? W trzech oddzielnych badaniach dotyczących diety i innych czynników związanych z wagą badacze Harvard School of Public Health (HSPH) udowodnili, że niewielkie zmiany w rodzaju przyjmowanego pokarmu, aktywności fizycznej, częstotliwości oglądania telewizji oraz długości snu mają ścisły związek z procesem przybierania na wadze w całym okresie ludzkiego życia.
1. Przyrost wagi w ciągu życia
Wcześniejsze badania skupiały się na metodach zmniejszania wagi u osób już cierpiących z powodu otyłości. Niewiele wiadomo było natomiast o czynnikach wpływających na przybieranie na wadze podczas całego życia. Naukowcy oszacowali, że przeciętny człowiek przybiera na wadze około pół kilograma rocznie. Jest to stopniowy proces, dlatego trudno jest wyszczególnić poszczególne elementy odpowiedzialne za jego przebieg. Eksperci notowali zmiany w wadze i różnorodnych czynnikach życiowych w trzech grupach osób liczących około 50 tys. osób każda. Pomiaru dokonywano co cztery lata w okresie od 12 do 20 lat. Wszyscy uczestnicy eksperymentu nie cierpieli z powodu otyłości ani żadnych przewlekłych chorób. Średnio, każda osoba przytyła około 1,5 kilograma w ciągu czterech lat.
Czytaj więcej
2. Czynniki wpływające na wagę
Naukowcy chcieli zbadać, co jest odpowiedzialne za takie zmiany wagowe. W pierwszej kolejności wskazali na wysokokaloryczne jedzenie. Posiłki o największej zawartości kalorii to frytki ziemniaczane, inne ziemniaki, napoje słodzone, nieprzetworzone, dalej przetworzone mięso. Badacze wyszczególnili także produkty, które nie powodują tak znacznego przybierania na wadze, jak warzywa, żywność pełnoziarnista, owoce i jogurty.
Według badaczy nie wystarczy skupiać się na ograniczaniu całościowej liczby kalorii, aby nie przybrać na wadze. Inne czynniki, takie jak zawartość tłuszczu, energia wytwarzana w procesie spalania czy cukier, także nie mają ścisłego związku z dodatkowymi kilogramami. Naukowcy uważają natomiast, że najważniejsze jest skupienie się na jakości jedzenia. Wyszczególnili oni elementy diety pomagające w utrzymaniu odpowiedniej wagi.
Do wcześniej wspomnianych czynników należą:
- Spożywanie produktów bogatych w węglowodany, a unikanie posiłków zawierających cukry płynne i skrobię.
- Jedzenie nieprzetworzonej żywności.
Taka zdrowa dieta może w różnorodny sposób wpłynąć na wagę poprzez biologiczne efekty, takie jak zmiany w odczuwaniu głodu, poziomie insuliny czy nasyceniu. Oprócz zmiany w diecie można wyróżnić inne czynniki mogące wpływać na przybieranie na wadze, takie jak aktywność fizyczna czy oglądanie TV. Ważna jest także długość snu. Okazuje się bowiem, że osoby, które spały od 6 do 8 godz. nie przybrały na wadze tyle, ile osoby śpiące powyżej 8 godz. dziennie.
Okazuje się jednak, że różnice w stylu życia nie są tak ważne w procesie długoterminowego przybierania na wadze jak zmiany w diecie. Najważniejsze jest spożywanie zdrowych, świeżych produktów, które pomogą nam utrzymać pożądaną wagę na dłużej.