Trwa ładowanie...

Herbata z liści malin – jak i kiedy ją stosować?

Avatar placeholder
29.04.2022 14:14
Herbata z liści malin ma działanie prozdrowotne
Herbata z liści malin ma działanie prozdrowotne (Adobe Stock)

Herbata z liści malin znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. To skuteczny środek na różne dolegliwości. Nie tylko wspiera ciężarne przed porodem, ale i pomaga w zwalczaniu infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Jak przygotować herbatkę z liści malin? Kiedy warto ją pić?

spis treści

1. Herbata z liści malin – ciąża

Herbata z liści malin jest popularna zwłaszcza wśród kobiet w ciąży. Przyszłe mamy stosują ją, ponieważ napój wzmacnia mięśnie macicy odpowiedzialne za skurcze porodowe. Pozytywnie wpływa na ich ukrwienie i przygotowuje je do narodzin dziecka.

Wiele kobiet wierzy, że regularnie pity napar z liści malin przed porodem może go przyspieszyć. W pewnym sensie tak jest, ponieważ dzięki niemu skurcze porodowe stają się mocniejsze i bardziej efektywne, co może skracać czas porodu. Ten może być łatwiejszy. Co ważne, herbata z liści malin jest bezpieczna. Nie wywołuje przedwczesnych skurczy porodowych.

Zobacz film: "Maliny – czy musimy je myć?"

2. Właściwości herbaty z liści malin

Picie herbaty z liści malin wykorzystuje się także w medycynie naturalnej, a wskazania daleko wykraczają poza stan ciąży. Naparowi przypisuje się działanie prozdrowotne i wiele właściwości leczniczych. Ma to związek z wyjątkowymi właściwościami surowca, które są bogatym źródłem wielu dobroczynnych substancji.

Liście malin zawierają na przykład garbniki, które wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy, pomagają w sytuacjach, gdy dopada biegunka, nieżyt żołądka czy jelit.

Napar z liści malin jest również bogaty w polifenole, dzięki czemu wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Pomaga zwalczyć wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, wspomaga oczyszczanie organizmu.

Herbata z liści malin jest zasobna we flawonoidy, które mają właściwości detoksykujące, rozkurczowe, przeciwwirusowe, ściągające, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i napotne, odtruwające i moczopędne (stanowią składnik mieszanek moczopędnych). To dlatego jest wykorzystywana jako wsparcie leczenia zapalenia dróg moczowych czy różnych alergii. Można ją także traktować jako naturalny sposób na poprawę przemiany materii oraz środek oczyszczający organizm z toksyn.

Suszone liście z malin są zasobne w kwasy organiczne, pektyny, witaminy oraz składniki mineralne. Ponieważ stanowią bogate źródło witaminy C, wspierają organizm w walce z przeziębieniami, bólem gardła, wzmacniają organizm i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Co ciekawe, pomagają także w obniżeniu wysokiej gorączki. Skuteczność tego produktu wynika z dużej zawartości salicylanów.

3. Herbata z liści malin – jak zrobić i stosować?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, od którego tygodnia warto pić napar z liści malin, ile razy dziennie to robić, a i jak przygotować napój.

Picie herbaty z liści malin zaleca się kobietom w zaawansowanej ciąży, na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Wystarczy spożywanie jednego kubka naparu dziennie. Dobrze też najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przygotowanie naparu z liści malin jest banalnie proste. Wystarczy łyżeczkę suszu wsypać do kubka i zalać gorącą wodą, następnie przykryć i odstawić na kilka minut. Napój można przed wypiciem przecedzić (warto wykorzystywać sitka do parzenia herbaty liściastej).

Liście maliny można wykorzystać zarówno jako napar, jak i dodatek do herbaty, także tradycyjnej, czarnej. Można do niej dodawać soki owocowe, miód czy suszone owoce.

Gdzie kupić susz? W sklepach zielarskich i aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Pozyskiwany z krzewów produkt można kupić w saszetkach lub w formie sypkiej w sklepie zielarskim. Najlepiej wybierać produkty z naturalnego suszu. Można też go przygotować samodzielnie.

Kiedy zbierać liście malin? Najlepiej jesienią, ale i wiosną, przed owocowaniem. Wysuszone liście należy przechowywać w szczelnym pojemniku. Trzeba je chronić przed wilgocią.

4. Herbata z liści malin – przeciwwskazania

Choć liście maliny, tak jak i jej owoce, są bezpieczne dla organizmu, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania.

Picie naparu z liści malin nie jest w wskazane w przypadku kobiet:

Herbatę z liści malin należy odstawić, gdy pojawią się po niej skurcze. Trzeba także pamiętać, że liść maliny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze