Jak wygląda idealny sposób gotowania kaszy jaglanej?
Jeżeli lubisz kaszę jaglaną, pomyśl chwilę nad sposobem jej przygotowania. Dodajesz wodę, kroplę oleju, sypiesz kaszę i solisz. Też tak robisz? To niekoniecznie dobry pomysł.
1. Kasza jaglana
Wielu z nas uwielbia gotowaną kaszę jaglaną. Wrzucona do gotującej się, posolonej wody z dodatkiem oleju czy masła jest nie tylko szybkim, ale i pożywnym dodatkiem np. do gulaszu. Niektórzy dodają ją do zup jako alternatywę dla makaronu czy ryżu.
Kasza jaglana to źródło białka, cynku, witamin z grupy B, lecytyny, soli mineralnych, krzemionki oraz przeciwutleniaczy. Spożywana regularnie odśluzowuje, rozgrzewa i wzmacnia układ odpornościowy.
Okazuje się jednak, że przyrządzana w tradycyjny sposób, traci wiele ze swoich substancji odżywczych. Część ekspertów uważa nawet, że podczas gotowania dochodzi do uwalniania się szkodliwych związków. Mogą one być zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Sprawdź również:
2. W jaki sposób przyrządzić kaszę jaglaną, by nie traciła ze swoich substancji odżywczych?
Przed gotowaniem kaszę należy starannie przepłukać pod chłodną, bieżącą wodą. W ten sposób usuniemy z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz kwas fitynowy, który hamuje wchłanianie substancji odżywczych. Zniwelujemy też goryczkę kaszy.
Kolejnym krokiem jest sparzenie jej wrzątkiem. Następnie jedną szklankę kaszy zalewamy dwoma szklankami wody. Do garnka można też dodać kilka kropel świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Kaszę jaglaną należy moczyć przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. W ten sposób dochodzi do rozkładu substancji antyodżywczych, czyli ograniczających działanie innych składników.
Wodę odlewamy, a kaszę zalewamy nową. Garnek stawiamy na mały ogień i gotujemy pod przykryciem do czasu, aż płyn całkowicie się wchłonie. Kaszy jaglanej nie należy mieszać.
Ugotowaną przechowujemy w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce. Przed podgrzaniem warto dodać do niej olej kokosowy.
3. Dlaczego płukanie i namaczanie kaszy przed gotowaniem jest tak ważne?
- W kaszy jaglanej występuje kwas fitynowy, który utrudnia wchłanianie żelaza, wapnia, cynku, magnezu, manganu, sodu i potasu z jelita cienkiego. U osoby spożywającej dużo produktów z kwasem fitynowym może wystąpić anemia, osteoporoza i inne choroby – mówi dla WP abcZdrowie Agnieszka Bożek, dietetyczka i ekspertka Edukacji Żywieniowej.PL.
Dodatkowo związek ten utrudnia trawienie oraz zmniejsza biodostępność białek i skrobi. - Niekorzystne działanie kwasu fitynowego można w pewnym stopniu zmniejszyć dzięki obróbce kulinarnej. Kaszę przed gotowaniem należy moczyć w wodzie przez kilkanaście godzin. Można też uprażyć ją na patelni – dodaje dietetyczka.