Trwa ładowanie...

Zmniejsz ilość tłuszczów w diecie dziecka!

Avatar placeholder
05.09.2013 14:24
Zmniejsz ilość tłuszczów w diecie dziecka!
Zmniejsz ilość tłuszczów w diecie dziecka!

Specjaliści odradzają dietę niskotłuszczową w przypadku dzieci, ale są zgodni, że rodzice powinni kontrolować ilość tłuszczów w jadłospisie swoich pociech. Nadmiar tłuszczów i cukru rafinowanego w diecie przyczynia się bowiem do problemów z nadwagą i otyłością. Jeśli chcesz, by twoje dziecko dobrze się odżywiało, zacznij od ograniczenia spożycia niezdrowych tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans, a także cukru rafinowanego.

1. Mniej tłuszczu w diecie dziecka

Na początek ogranicz ilość spożywanych przez dziecko ciastek i ciast ze sklepu. Podobnie jak dania typu fast food, zawierają one dużo tłuszczów trans. Na drugie śniadanie zamiast ciastek i batonów zapakuj dziecku owoce, warzywa oraz pełnoziarniste krakersy. Aby nieco urozmaicić posiłek, nie ograniczaj się do jabłek i bananów, istnieją przecież inne smaczne owoce. Nie spodziewaj się, że dziecko chętnie zrezygnuje ze słodyczy. Wspólnie ustalcie, że raz na jakiś czas będzie mogło zjeść coś niezdrowego. Jednak nawet wtedy powinna to być niewielka ilość – batony XXL i całe opakowania ciastek są zdecydowanie niewskazane. Spróbuj przyzwyczaić swoje dziecko do smaku zdrowych produktów. Na drugie śniadanie możesz przygotować mu kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, z chudą wędliną, plasterkiem sera żółtego oraz warzywami. Ogranicz spożycie majonezu, najlepiej zastąpić go musztardą. Jeśli twoje dziecko uwielbia masło orzechowe, pozwól mu zjadać je, ale w mniejszej ilości. Zadbaj również o to, by w diecie dziecka nie zabrakło nabiału. Niskotłuszczowy jogurt jest doskonały na drugie śniadanie, podobnie jak mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Ograniczenie ilości tłuszczów nie musi oznaczać rezygnacji z domowych wypieków. Jest wręcz przeciwnie – warto piec w domu, gdyż wówczas mamy kontrolę nad składem spożywanych przez dziecko słodyczy. W domu możesz przygotować uwielbiane przez dziecko dania, które uchodzą za niezdrowe. Zamiast zamawiać pizzę, zrób ją sama z pełnoziarnistej mąki. Wystarczy zmniejszyć ilość sera i mięsa, a także dodać więcej warzyw i sosu pomidorowego, by danie zyskało cenne składniki odżywczei straciło dużo tłuszczu. Sporo tłuszczu możesz oszczędzić również dzięki rezygnacji ze smażenia frytek na rzecz pieczenia. Ogranicz także ilość tłuszczu używanego do gotowania i postaw na jego jakość. Zamiast masła lub smalcu stosuj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.

2. Zdrowa dieta dla dzieci

Podstawą zdrowej diety jest wartościowe śniadanie. Dzieci najchętniej jedzą słodkie płatki śniadaniowe lub rogaliki z dżemem. Lepszym wyborem są płatki owsiane z mlekiem lub kanapki z pełnoziarnistego pieczywa. Specjaliści od żywienia zalecają, by na śniadanie dziecko wypiło napój zawierający składniki odżywcze, na przykład sok owocowy lub mleko. Istotne jest także ograniczenie ilości spożywanych słodyczy. Po obiedzie dziecko powinno zjeść świeży owoc. Inne rodzaje słodyczy, czyli na przykład czekolada, ciastka lub batony czekoladowe, powinny być spożywane okazjonalnie. Nie należy przyzwyczajać dziecka do jedzenia ich każdego dnia. Błędem jest także częste spożywanie słodkich napojów gazowanych. Dietetycy są zgodni, że najlepszym wyjściem jest zupełna rezygnacja z tego typu napojów, ale sporadycznie można pozwolić dziecku na ich spożycie, oczywiście w niewielkich ilościach.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Aby wprowadzenie zmian w jadłospisie obyło się bez buntu ze strony dziecka, warto omówić z nim kwestię zdrowego odżywiania. Należy wyjaśnić dziecku, dlaczego właściwa dieta jest ważna. Duże znaczenie ma również omówienie zagrożeń związanych z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Najbardziej skuteczne jest jednak dawanie dziecku dobrego przykładu. Jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia i źle się odżywiasz, nie spodziewaj się, że uda ci się bez problemu przekonać dziecko do zdrowej diety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze