Trwa ładowanie...

Jedno z najlepszych i najzdrowszych mięs. Rarytas niedoceniany przez Polaków

Avatar placeholder
10.12.2023 15:44
Jakie mięsa należą do najzdrowszych?
Jakie mięsa należą do najzdrowszych? (Getty Images)

Mięso jest jednym z tych produktów, które dzielą społeczeństwo na dwie grupy. Z jednej strony mamy osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez posiłku zawierającego mięso, z drugiej zaś - osoby, które zdecydowanie odrzucają ten składnik diety, unikając go jak ognia.

spis treści

1. Mało popularne, ale bardzo zdrowe

Początek naszej podróży po świecie mięsa zaczynamy od dziczyzny. Dzikie zwierzęta, takie jak dziki, sarny, bażanty, króliki czy jelenie, żywią się naturalnym pożywieniem, które nie jest skażone antybiotykami czy innymi szkodliwymi substancjami, które często znajdują się w paszach hodowlanych. Ich dieta składa się z roślin rosnących w lesie i na łąkach oraz tkanki żywych organizmów.

Mięso dzikich zwierząt jest bogate w białko, a jednocześnie zawiera niewielką ilość tłuszczu w porównaniu z innymi rodzajami mięsa. Dziczyzna jest bogata w żelazo, cynk i magnez, a delikatne i chude mięso z królika zawiera witaminy z grupy B, fosfor, miedź czy nienasycony kwas linolenowy. Wszystko to sprawia, że mięso dzikich zwierząt jest jednym z najzdrowszych.

Zobacz film: "Ciecierzyca. Dlaczego warto ją wybrać zamiast mięsa?"

2. Jakie mięso wybrać?

Kolejnym rodzajem mięsa, na które warto zwrócić uwagę, jest mięso drobiowe. Pochodzi ono od zwierząt hodowlanych, takich jak kura, indyk, kaczka, gęś, przepiórka czy perliczka. Szczególnie zdrowe jest chude białe mięso z kurczaka. Jest ono niskokaloryczne i nie dostarcza nam zbyt dużo cholesterolu. Ponadto mięso drobiowe jest bogate w witaminę A, C i D, witaminy z grupy B oraz magnez, potas, sód, magnez i wapń.

Czerwone mięso jest często krytykowane przez lekarzy i dietetyków, którzy ostrzegają przed jego regularnym spożywaniem. Jeżeli jednak mamy nieodpartą ochotę na ten rodzaj mięsa, zamiast wieprzowiny, wołowiny czy baraniny, powinniśmy zdecydowanie wybrać cielęcinę. Jest ona niskokaloryczna, lekkostrawna i zawiera mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż inne rodzaje czerwonego mięsa.

3. Co z rybami?

Choć ryby nie są typowym mięsem, warto je również uwzględnić w naszej analizie. Regularne spożywanie ryb pomaga uniknąć wielu poważnych chorób. Najbardziej wartościowe są tłuste ryby morskie, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, wapń, selen, jod, cynk, żelazo i fosfor.

Dzięki zawartości tych cennych substancji, ryby pomagają zredukować nadmiar cholesterolu w krwiobiegu i regulują stężenie cukru w organizmie, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy cukrzycy typu 2, udaru mózgu i zawału serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze