Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Królik – wartości odżywcze, wybór i przygotowanie mięsa, przepisy

Avatar placeholder
09.04.2021 17:40
Królik – wartości odżywcze, wybór i przygotowanie mięsa, przepisy
Królik – wartości odżywcze, wybór i przygotowanie mięsa, przepisy (Shutterstock)

Królik to smaczne i pożywne mięso wciąż u nas niedocenianie. Zamiast niego wybieramy najczęściej wieprzowinę, drób i wołowinę. Dlaczego warto bardziej urozmaicić naszą mięsną dietę? O tym poniżej.

spis treści

1. Mięso z królika

Dzikie króliki mają jędrne, soczyste i delikatne mięso. Znajdziemy w nim dużo białka (w 85-gramowej porcji aż 28 g protein), żelaza (w tej samej porcji nawet więcej niż 4 g), fosforu (204 mg) i potasu (292 mg).

Mięso królika należy do chudych. W porcji liczącej 85 g znajduje się około 6,8 g tłuszczu. Dla porównania, spożywając tę samą ilość mięsa wołowego, dostarczamy organizmowi 18,3 g tłuszczu, a w przypadku wieprzowego – 8,2 g. Zaletą króliczego mięsa jest również niski wskaźnik tłuszczów nasyconych (około 2 g w porcji) i cholesterolu (69,7 mg).

Zawiera ono również witaminę B3 (5,4 mg w porcji), witaminę B12 (5,53 μg w porcji) i kwas foliowy (7 μg).

Zobacz film: "Dlaczego warto jeść mięso z królika?"

Kaloryczność królika nie jest wysoka, porcja dostarcza 147 kcal.

Wybór króliczego mięsa (zamiast wieprzowego lub wołowego) jest też o wiele zdrowszy dla środowiska i nas samych. Zwierzęta te nie wymagają dużych ilości pożywienia, aby osiągnąć rozmiar odpowiedni do uboju; wystarczy, by miały 3 miesiące. Ponadto zwykle nie podaje im się hormonów.

2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mięsa z królika?

Jeśli zdarzy ci się dostać świeżo ubitego królika, sprawdź, czy jego zad jest pulchny i mięsisty, a wątróbka ma kolor czerwony bez plam, czy mięso jest różowe i lśniące, a oczy błyszczące. Tłuszcz otaczający nerki królika powinien być biały. Świeży królik ma elastyczne nogi, które dają łatwo się zginać w stawach.

Unikaj mięsa, które jest żylaste lub gdy ma ciemny kolor. To zwykle oznacza, że nie jest ono świeże lub że zwierzę zabito w niewłaściwy sposób (niezgodny ze sztuką masarską).

Dziczyzna – zdrowy i wykwintny dar lasu
Dziczyzna – zdrowy i wykwintny dar lasu [5 zdjęć]

Aromatyczna, szlachetna i niezwykle wykwintna. Dziczyzna to nieodłączny element tradycyjnej polskiej

zobacz galerię

3. Jak przygotować królika?

Ćwiartowanie królika jest względnie prostsze niż np. kurczaka. Można wykroić z niego przednią ćwiartkę z łapkami, grzbiet i tylną tuszkę z łapkami.

Mięso młodego królika (liczącego 3 miesiące, ważącego od 0,68 do 1,58 kg) jest białe i delikatne. Ma łagodny smak.

Przygotowuje się je podobnie jak mięso młodych kurcząt. Królicze steki i posiekane kawałki mięsa podaje się z makaronem, ryżem i sosami.

Mięso dojrzałego królika (mającego 8 miesięcy, ważącego około 1,8 kg) jest ciemniejsze i bardziej jędrne. Jego aromat jest wyraźniejszy. Wymaga dłuższego przygotowania.

Surowe mięso królika należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 5 dni. Powinno być zawsze owinięte czystą ściereczką, ponieważ ma skłonność do wysychania.

Dobrze komponuje się z zielonymi oliwkami, białymi grzybami, musztardą i estragonem. Można je podawać również z kluseczkami i ziemniakami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przepisy na dania z królika

Francuzi bardzo wysoko cenią sobie królika. Poświęcają mu dużo miejsca w swoich książkach kucharskich, a że słyną z dobrego gustu kulinarnego, warto poznać ich pomysły i sposoby.

Mięso królika można moczyć w maślance, obtoczyć w mące i smażyć na płytkiej warstwie tłuszczu do uzyskania chrupiących kawałków tego delikatesu.

Jeśli będziesz dusić mięso w białym winie, ziołach, musztardzie z Dijon i lekko kwaszoną śmietaną z 35 proc. zawartością tłuszczu (tzw. crème fraîche), otrzymasz wykwintną potrawę we francuskim stylu, w sam raz na specjalne okazje. Czas na nasze francuskie propozycje…

  • Królik w sosie musztardowym

Składniki: oliwa z oliwek, sól, pieprz, królik około 1,3 kg, 4 cebule szalotki, pół cebuli), 2 ząbki czosnku, natka pietruszki, liście laurowe, tymianek, 2 łyżki stołowe ziarnistej musztardy, 2 łyżki stołowe kwaśnej, tłustej śmietany (30-35 proc.), szklanka białego wina, pół kubka niezbyt tłustego rosołu drobiowego.

Przygotowanie: podziel mięso królika na 8 kawałków. Rozgrzej na patelni oliwę z oliwek. Przysmaż wszystkie kawałki na brązowo z obu stron. Po usmażeniu posól i przypraw świeżo zmielonym pieprzem. Odstaw na chwilę.

Obierz szalotkę i cebulę, pokrój je na drobne kawałeczki i wymieszaj z posiekanym czosnkiem. Połącz te składniki i przysmaż na wolnym ogniu na tym samym tłuszczu, na którym wcześniej przygotowywałaś królika. Gdy składniki lekko zbrązowieją, dodaj musztardę i kwaśną śmietanę. Delikatnie wymieszaj wszystkie składniki. Następnie wlej szklankę białego wina i gotuj na wolnym ogniu.

Po zgęstnieniu sosu włóż kawałki usmażonego mięsa i wlej rosół. Gotuj całość na wolnym ogniu przez około godzinę, tak by sos nie wrzał i nie pryskał na zewnątrz.

  • Królik w sosie pieczarkowym

Składniki: 1 tuszka królika, 3 łyżki masła, 1 cebula, 0,5 kg pieczarek, 4 ząbki czosnku, 150 ml kwaśnej, tłustej śmietany (30-35 proc.), 1 łyżka mąki pszennej, sól, pieprz, 3 łyżki posiekanej pietruszki, tymianek.

Przygotowanie: podziel królika na 8 części, posól, natrzyj pieprzem i posyp posiekanymi kawałkami czosnku. Na koniec oprósz mąką i przysmaż z obu stron na maśle.

Posiekaj cebulę i pokrój pieczarki. Przysmaż je przez 5-7 minut. Włóż składniki do brytfanny lub naczynia żaroodpornego, ułóż na nich przysmażone kawałki królika. Ustaw piekarnik na 180 stopni. Wlej pół szklanki wody do brytfanny i duś mięso z dodatkami przez 60-70 minut.

Po upieczeniu wyjmij mięso z brytfanny, a do sosu dolej śmietany i gotuj na wolnym ogniu, aż uzyskasz gęstą konsystencję. Włóż mięso do naczynia i posyp pietruszką oraz tymiankiem.

  • Królik w sosie jesiennym

Składniki: 1 tuszka królika (1,5 kg), 2 pokrojone marchewki, suszony tymianek, 3 liście laurowe, 2 posiekane cebule, 2 butelki czerwonego wytrawnego wina, 0,5 kg suszonych śliwek, 60 g masła, 5 łyżek oliwy z oliwek, 0,5 kg mąki tortowej, 5 jajek szklanka wody, pół pęczka natki pietruszki, sól i pieprz.

Przygotowanie: poćwiartuj mięso na 8 części. Rozpuść 10 g masła w głębokim garnku i wrzuć do niego talarki marchewki. Po około 3 minutach dolej wytrawne wino, wrzuć szczyptę tymianku i 3 liście laurowe. Zostaw na ogniu przez kolejne 3 minuty. Wyłącz ogień i zanurz mięso w przygotowanym roztworze. Gdy garnek wystygnie, przykryj go i wstaw do lodówki na noc.

Na drugi dzień wyjmij kawałki mięsa z garnka i wyłóż je na talerz, aby osuszyć. Przelej wywar przez sito. Do garnka wlej 1 łyżkę oliwy z oliwek i po rozgrzaniu wrzuć kawałki boczku oraz posiekaną cebulę. Smażymy je przez 4 minuty, a następnie wykładamy do innego naczynia. Wykorzystujemy ten sam garnek, wrzucając do niego 40 g masła i po rozgrzaniu układając kawałki królika.

Mięso smażymy z każdej strony. Następnie dodajemy usmażony boczek z cebulą, śliwki i zalewamy winnym roztworem. Całość gotujemy do wrzenia, po czym zmniejszamy ogień i gotujemy mięso przez godzinę.

5. Ile kalorii ma surowe mięso z królika?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 28 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 136 kcal 38,6 kcal
Białko 20,1 g 5,68 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 5,55 g 1,57 g
Tłuszcze nasycone 1,66 g 0,47 g
Tłuszcze jednonienasycone 1,50 g 0,43 g
Tłuszcze wielonienasycone 1,08 g 0,31 g
Cholesterol 57,0 mg 16,16 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze