Jest przyczyną epidemii otyłości, cukrzycy, miażdżycy. Działa jeszcze gorzej niż cukier
Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, co jest widoczne w rosnącej liczbie przeszczepień wątroby związanych z tą chorobą. Wzrasta również liczba osób cierpiących na cukrzycę oraz te zmagające się z nadwagą i otyłością. Te zjawiska, które można nazwać prawdziwą epidemią XXI wieku, są w dużej mierze spowodowane dietą bogatą w wysokoprzetworzone produkty spożywcze. Właśnie w nich kryje się groźny kuzyn cukru.
1. Wszechobecny zamiennik cukru
Syrop glukozowo-fruktozowy, znany również jako high fructose corn syrup (HFCS) lub izoglukoza, został wynaleziony w połowie XX wieku i błyskawicznie zdobył rynek spożywczy.
Jest produkowany głównie z kukurydzy, rzadziej z pszenicy. Proces jego produkcji polega na przetwarzaniu skrobi za pomocą enzymów i kwasów, co daje żółtą ciecz. Składa się ona niemal w 60 proc. z fruktozy i glukozy, podczas gdy cukier ma równomierne proporcje tych dwóch składników.
Dla sektora spożywczego HFCS ma wiele zalet w porównaniu do cukru. Jest tańszy, nie krystalizuje się i jest łatwiejszy do transportu. Niestety, jego wpływ na zdrowie jest negatywny.
2. Ostrożnie z fruktozą, może prowadzić do wielu chorób
Im więcej syropu glukozowo-fruktozowego spożywamy, tym większe jest ryzyko cukrzycy typu 2, miażdżycy, nadciśnienia, otyłości, chorób wątroby (NAFLD), a nawet raka. Cukier ma podobny wpływ na nasze zdrowie.
Co więc odróżnia te dwa składniki? Badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi, ale naukowcy ostrożnie sugerują, że syrop glukozowo-fruktozowy, w którym fruktoza jest dominującym składnikiem, może być bardziej szkodliwy dla zdrowia niż sam cukier.
HFCS o wysokiej zawartości fruktozy może:
- zmniejszać aktywność białych krwinek, co obniża odporność,
- zmniejszać produkcję leptyny, co zaburza mechanizm uczucia głodu i sytości,
- przyczyniać się do zaburzeń gospodarki lipidowej i odkładania się tłuszczu trzewnego.
Autorzy najnowszej metaanalizy opublikowanej w "Frontiers in Nutrition" zwracają na to uwagę. Badacze zauważyli, że zarówno HFCS, jak i sacharoza, mogą wpływać na różne parametry antropometryczne i metaboliczne, takie jak masa ciała, BMI czy gospodarka lipidowa. Jednak HFCS dodatkowo powoduje wzrost CRP, który jest wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie.
"Można to przypisać unikalnemu procesowi metabolicznemu fruktozy, który może powodować stres oksydacyjny w komórkach" – twierdzą naukowcy.
To kolejny dowód na to, że szczególnie wysoka zawartość fruktozy w syropie glukozowo-fruktozowym jest szkodliwa. Niestety, informacje o stężeniu fruktozy w syropie glukozowo-fruktozowym są trudne do znalezienia na etykiecie produktu. Syrop ten może być obecny w wielu produktach spożywczych, od ciastek, cukierków i lodów, przez napoje, gotowe dania, konserwy i wyroby mięsne, aż po sosy czy napoje alkoholowe.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc unikanie produktów zawierających syrop z kukurydzy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl