Jogurty roślinne - rodzaje, wartości odżywcze, pomysły na wykorzystanie
Jogurty roślinne to dobra alternatywa dla osób, które rezygnują z jedzenia nabiału lub chcą go ograniczyć w swojej diecie. Najczęściej spotyka się jogurty sojowe i kokosowe. Ich smak bardzo przypomina klasyczny jogurt mleczny. Gdzie kupić jogurt roślinny i jakie ma wartości odżywcze?
1. Jogurty roślinne
Jogurty roślinne stanowią alternatywę dla produktów mlecznych. Mogą po nie sięgać nie tylko weganie, ale także osoby, które ograniczają nabiał lub rezygnują z niego ze względu na nietolerancje pokarmowe (np. laktozy czy kazeiny). Po produkty roślinne śmiało mogą sięgać także osoby, które na co dzień jedzą także nabiał, ale szukają nowych smaków i chętnie sięgają po zamienniki.
Najczęściej w sklepach spotyka się jogurty kokosowe i sojowe. Często są one wzbogacane wapniem, który naturalnie występuje w produktach mlecznych, a także owocami, kawałkami orzechów i nasionami.
2. Wartości odżywcze w jogurtach roślinnych
Nie wszystkie jogurty roślinne są zdrowym zamiennikiem klasycznego jogurtu. Niektóre zawierają niewiele białka, za to mogą być sztucznie dosładzane. Zawsze należy czytać etykietę przed zakupem.
Dobry jogurt roślinny będzie miał sporo białka w swoim składzie (nawet 10-13 g w jednym opakowaniu) oraz zawierał naturalnie występujące cukry. Ważne jest, aby był wzbogacony wapniem albo zawierał produkty, które mają go w sobie, np. migdały, kakao czy niektóre owoce.
Naprawdę dobre jakościowo jogurty roślinne dodatkowo są wzbogacone witaminą D oraz witaminą B12, których często brakuje na diecie wegańskiej, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dobrze, jeśli są także wzbogacone probiotykami.
Im więcej białka w składzie jogurtu roślinnego, tym bardziej będzie on sycący i zapewni odpowiedni bilans makroskładników na diecie roślinnej w ciągu dnia.
Tłuszcz, który znajdziemy w jogurcie roślinnym, pochodzi z orzechów, nasion oraz produktów sojowych. Są to więc zdrowe, nienasycone tłuszcze, które pozytywnie wpływają na naszą dietę, samopoczucie oraz metabolizm.
Jeśli chodzi o cukry, najlepsze jogurty roślinne zawierają w składzie tylko te naturalnie występujące w owocach, orzechach czy nasionach. Jeśli mają słodkie dodatki, warto poszukać zdrowszego produktu. Najwięcej cukru (zarówno w przypadku jogurtów mlecznych, jak i roślinnych) mają produkty owocowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie jogurtów naturalnych i łączenie ich w domu z ulubionymi owocami czy miodem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Jogurty roślinne a nietolerancje
Jogurt roślinny jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie tolerują laktozy czy kazeiny, a chcą cieszyć się ulubionymi przekąskami, owsiankami, etc. Niestety, produkty roślinne bardzo często przygotowywane są na bazie soi lub orzechów, które są silnymi alergenami.
Osoby, które mają uczulenie na któryś z tych składników, powinny dokładnie czytać etykietę i wybierać takie produkty, które nie zawierają nawet śladowych ilości danego alergenu. Jest to ważne także w przypadku jedzenia w wegańskich restauracjach – każdy lokal ma obowiązek posiadać listę alergenów we wszystkich wydawanych przez siebie posiłkach.
4. Do czego wykorzystać jogurty roślinne?
Jogurty roślinne najczęściej wykorzystuje się do owsianek, miesza z owocami i orzechami albo spożywa prosto z opakowania. Smakowe jogurty są dobrym dodatkiem do placków i naleśników. Jogurt kokosowy można wykorzystać jako sos do orientalnych dań czy zup – zastąpi wówczas mleczko kokosowe.
Jogurt roślinny o bardzo neutralnym smaku można wykorzystać do przygotowania sosu tzatziki i podać razem z plackami ziemniaczanymi, zapiekanymi warzywami czy jako dodatek do sałatki.
5. Gdzie kupić jogurt roślinny?
Obecnie rynek produktów wegańskich bardzo się rozrasta, a na sklepowych półkach jest ich coraz więcej. Wegańskie jogurty można znaleźć w każdym dużym markecie, a także w większości niewielkich, osiedlowych sklepików. Można je kupić także przez internet – w sklepach ze zdrową żywnością, produktami ekologicznymi albo wegańskimi. Cena jogurtu to zwykle 3-4 złote za 100-150 g. Można także kupić większe opakowanie, zwykle są one zdatne do zużycia do 5 dni po otwarciu.