Kalorie w kurczaku - sposób przyrządzenia, od czego zależą, jak je obniżyć
Kurczak to doskonałe źródło wielu składników odżywczych bardzo ważnych dla naszego organizmu. Jest to tak zwana superżywność, która bardzo często jest wybierana przez osoby uprawiające sport lub ćwiczące na siłowni. Kurczak zawiera mało tłuszczu, a bardzo dużo białka, które w łatwy sposób przyswajane jest przez nasz organizm i przetwarzane na tkankę mięśniową.
1. Sposób przyrządzania kurczaka
Kalorie w kurczaku zależą w głównej mierze od jego sposobu przyrządzenia. Kurczak to mięso, które możemy przyrządzać na różne sposoby, a w zależności od tego może on mieć mniej lub więcej kalorii. Pewne jest, że niemal w każdej formie kurczak to pożywienie zawierające bardzo zdrowe składniki odżywcze i warto go spożywać. Jak przygotować kurczaka aby miał najmniej kalorii?
Kurczaka przygotować możemy w formie całej. Popularne jest wykonywanie rosołu z kurczaka, gdzie mięso z całego kurczaka lub jego części gotujemy w wodzie z warzywami aż powstanie dosyć tłusta zupa o złotym kolorze. Ważne składniki odżywcze kurczaka uwalniają się w procesie gotowania i, razem z tłuszczem, stają się częścią zupy. Tłuszcz w całym kurczaku pochodzi ze skóry, która zawiera warstwę tłuszczu. Kalorie w całym kurczaku mogą być zawyżone, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość tłuszczu zawartą w skórze.
Innym popularnym sposobem przygotowania kurczaka jest smażenie, gotowanie lub grillowanie samej piersi lub filetu z kurczaka, bez skóry, kości i innych dodatków. Filet z kurczaka pozbawiony jest tłuszczu, który znajdował się w skórze, przez co filet zawiera około 4 proc. tłuszczu. 22 proc. zawartości filetu to białko, resztę stanowią natomiast inne składniki odżywcze.
2. Od czego zależy kalotyczność kurczaka?
Filet z piersi kurczaka to najbardziej polecana forma spożywania tego mięsa. Pierś z kurczaka nie jest jednak bardzo niskokaloryczna. Przede wszystkim wiele zależy od sposobu przyrządzenia kurczaka. Jeśli będziemy go smażyć, przy obliczaniu wartości kalorycznej spożytego przez nas pożywienia musimy wziąć pod uwagę także tłuszcz, który dodaliśmy w trakcie smażenia.
Do smażonego kurczaka często dodamy również ryż, makaron lub surówkę, co dodatkowo zwiększy wartość kaloryczną kurczaka. Jeśli chcemy, aby kalorie w kurczaku nie były tak wysokie, powinniśmy zdecydować się na sposób przyrządzania kurczaka nie wymagający użycia tłuszczu, taki jak grillowanie lub gotowanie. Dorosły człowiek je średnio jedną porcję kurczaka o wadze 200 gramów, co odpowiada 200 kcal, jeśli kurczaka przygotowaliśmy bez tłuszczu.
3. Jak obniżyć kaloryczność kurczaka?
Zmniejszenie ilości kalorii w kurczaku nie jest proste, jednak możemy zmodyfikować całe dania tak, aby nie zawierały one dużo cukrów prostych i węglowodanów. Zamiast dodawania do kurczaka ryżu lub makaronu, które składają się w większości z węglowodanów, możemy zastąpić je surówką lub sałatką.
Przeczytaj także
Innym dobrym pomysłem będzie także spożywanie kurczaka w formie sałatki, na przykład przygotowując specjalną sałatkę grecką z kurczakiem pozbawioną sera fety, jedynie z kilkoma kroplami oliwy. Powinniśmy unikać kurczaka smażonego w panierce, bez względu na to, czy jest to pierś z kurczaka, czy cały kurczak. W ten sposób, tłuszcz ze smażenia wnika do panierki i jedna porcja kurczaka może mieć aż 600 kcal.