Kasza pęczak – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni
Kasza pęczak, tak samo jak i inne kasze, zawiera wiele składników prozdrowotnych i wartości odżywczych. Przez wiele osób kasza pęczak jest niedoceniana i rzadko gości na naszych stołach. Szkoda, bo równie łatwo ją ugotować jak ryż, a podana z sosem czy warzywami smakuje wyśmienicie.
1. Charakterystyka i rodzaje kaszy pęczak
Kasza jęczmienna pozyskiwana jest z ziaren jęczmienia. Wyróżniamy jej trzy rodzaje: kaszę pęczak, łamaną i perłową. Perłowa kasza ma postać grubych łusek, natomiast kasza łamana pozyskiwana jest z rozdrobnionych ziaren pęczaku. Pęczak z kolei jest kaszą jęczmienną z największą zawartością minerałów i witamin.
Z tego rodzaju kaszy powinni zrezygnować jedynie chorzy na celiakię - zawiera gluten.
Kaszę pęczak gotuje się bardzo łatwo. Torebkę zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez około 20 minut.
2. Pęczak jako bogate źródło węglowodanów, błonnika i witamin
Pęczak jest bogatym źródłem węglowodanów i rozpuszczalnego błonnika, a także stanowi skarbnicę głównie witamin z grupy B, witamin E, pewną ilość witaminy K oraz folianów, a także minerałów: magnezu, fosforu, cynku, selenu, manganu i miedzi.
3. Jakie są właściwości zdowotne kasz?
Dzięki dużej zawartości błonnika spożywanie kaszy pęczak wpływa na wspomaganie odchudzania, a także obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa perystaltykę jelit. Zapobiega zaparciom, wzdęciom oraz bólom brzucha.
Witamina K odpowiada za pracę układu krwionośnego oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Ma również wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania żylaków, krwiaków i zakrzepów. Spożywanie kaszy pęczak wzmacnia także śledzionę, trzustkę, jelita i żołądek.
Ponadto kasza jest moczopędna oraz sprawdza się przy biegunkach czy zaparciach.
Podawana i jedzona w postaci zupy jest skutecznym lekiem na obniżenie gorączki. Dzięki zawartości witamin z grupy B wzmacnia układ nerwowy. Zaleca się spożywanie pęczaku młodym matkom, ponieważ wspomaga laktację.
Kasza pęczak posiada także działanie przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Dzięki obecności witaminy PP poprawia też wygląd skóry, pomaga w walce z kłopotami z cerą.
Zobacz także:
4. Zastosowanie w kuchni
Kasza pęczak idealnie sprawdzi się do sosów grzybowych czy mięsnych, gulaszów, zapiekanek. Może stać się pysznym farszem do gołąbków czy warzyw (papryka, cukinia) - wystarczy dodać przyprawy i mięso mielone.
Kasza pęczak sprawdza się także jako dodatek do zupy pomidorowej, grzybowej oraz wszelkiego rodzaju zup kremów. Tradycyjne risotto możemy zamienić na kaszotto. Jest doskonałym dodatkiem do placków i kotletów. Kasza pęczak wybornie smakuje z grzybami leśnymi, a także w sałatkach.