Trwa ładowanie...

Kawa z żołędzi. Obniża ciśnienie, łagodzi stres

 Karolina Rozmus
20.11.2022 19:27
Żołędziówka nie zawiera kofeiny, jest za to cennym źródłem magnezu
Żołędziówka nie zawiera kofeiny, jest za to cennym źródłem magnezu (Pixabay/Getty Images)

Próżno w niej szukać kofeiny czy ziaren kawy. Jednak żołędziówka, czyli kawa z żołędzi, jest świetną alternatywą dla tych, którzy małej czarnej nie mogą lub nie chcą pić. Ma intensywną barwę oraz korzenny aromat, ale to nie wszystko. Jej lecznicze właściwości sprawią, że przypadnie do gustu osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, problemy trawienne czy tym borykającym się z nadmiernym stresem.

spis treści

1. Czy można jeść żołędzie?

Owoce drzewa dębu (Quercus), czyli żołędzie, nie są jadalne bez odpowiedniej obróbki. Wszystko przez to, że zawierają duże ilości roślinnych garbników, tanin. To właśnie te związki odpowiadają w owocach za cierpki czy gorzki smak. W nadmiarze jeden z nich, czyli kwas taninowy, może być dla ludzkiego organizmu toksyczny.

Żołędzie stają się jadalne dopiero po odpowiedniej obróbce
Żołędzie stają się jadalne dopiero po odpowiedniej obróbce (Getty Images)

By żołędzie stały się jadalne, muszą przejść odpowiedni proces. Pierwszym jego etapem jest pozbawienie żołędzi łupiny, a następnie pokrojenie owoców na mniejsze kawałki. Kolejnym krokiem jest ługowanie. Polega ono na namoczeniu żołędzi w gorącej wodzie z dodatkiem popiołu z drzew liściastych, najlepiej dębu. W ten sposób wypłukuje się z owoców nadmiar garbników, które barwią wodę na charakterystyczny ciemnobrązowy kolor.

Zobacz film: "5 herbat, które działają lepiej niż kawa"

Następnie owoce dębu rozdrabnia się, aż staną się cennym surowcem spożywczym. W celu uzyskania mąki z żołędzi należy je uprzednio dobrze wysuszyć, a żołędzie na kawę mieli się, gdy są wciąż wilgotne. Dopiero później się je suszy się, praży i ponownie mieli w młynku do kawy.

A dlaczego warto żołędzie włączyć do diety? To cenne źródło węglowodanów, w tym skrobi, tłuszczów pozbawionych cholesterolu i białka. Przede wszystkim jednak w żołędziach znajdują się witaminy z grupy B oraz takie składniki mineralne jak mangan, miedź, fosfor, żelazo, magnez, wapń czy potas.

2. Kawa z żołędzi na nadciśnienie i problemy z żołądkiem

Kawa z żołędzi to idealny napój dla osób borykających się z nadciśnieniem. Nie tylko nie zawiera kofeiny, ale też ma wspomniane już magnez oraz potas, które wspierają zdrowie serca.

To jednak nie wszystko. Picie żołędziówki ma także inne zalety:

  • daje uczucie sytości,
  • dzięki zawartości magnezu redukuje napięcie i łagodzi stres,
  • wspiera trawienie i łagodzi niestrawność,
  • reguluje rytm wypróżnień,
  • nie podrażnia przewodu pokarmowego, mogą ją pić nawet osoby z wrzodami żołądka,
  • poprawia wchłanianie magnezu i żelaza z żywności.

Ostatecznym argumentem przemawiającym za włączeniem do diety kawy z żołędzi jest jej przypominający orzechy laskowe, korzenny smak. Żołędziówkę parzy się tak jak kawę po turecku, można też do niej dodać przyprawy, w tym wanilię czy kardamon oraz posłodzić do smaku miodem czy dodać mleko.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze