Trwa ładowanie...

Kofeina w tabletkach – działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
12.09.2022 14:35
Kofeina w tabletkach działa szybko, dodając energii i zapobiegając senności
Kofeina w tabletkach działa szybko, dodając energii i zapobiegając senności (Adobe Stock)

Kofeina w tabletkach to suplement diety, który pozwala na szybkie pobudzenie organizmu, redukcję zmęczenia i senności, a także zwiększenie wytrzymałości fizycznej oraz umysłowej. Kto po nią sięga? Czy istnieją jakieś skutki uboczne?

spis treści

1. Co to jest kofeina w tabletkach?

Kofeina w tabletkach to suplement diety, który pobudza i stymuluje organizm. Stosuje się ją okazjonalnie, gdy potrzebny jest zastrzyk energii, pobudzenie układu nerwowego, krążenia i metabolizmu. Jest dostępna w aptece bez recepty. Tabletki są dość tanie. Opakowanie zawierające 100 sztuk kosztuje kilkanaście złotych.

Kofeina to naturalny związek organiczny obecny w wielu roślinach. Jej źródłem może być kawa, herbata, yerba mate (ostrokrzew paragwajski) czy guarana. Dostępna jest także kofeina w formie proszku i w tabletkach, które mogą być otrzymywane naturalnie z kawy i guarany lub produkowane syntetycznie.

Kofeina w tabletkach daje podobny efekt jak wypicie kawy czy yerba mate, ma jednak tę zaletę, że jest bardziej skoncentrowana, a jej działanie efektywniejsze. Co istotne, łatwiej także dobrać jej odpowiednią dawkę. Dla wielu osób jej plusem jest to, że nie drażni kubków smakowych (nie każdy lubi napoje kofeinowe).

Zobacz film: "Co to jest kofeina, jak wpływa na organizm i gdzie występuje?"

2. Działanie kofeiny w tabletkach

Kofeina w tabletkach działa podobnie jak kawa, yerba mate czy guarana:

  • stymuluje wydzielanie dopaminy,
  • działa pobudzająco na organizm, przede wszystkim na układ nerwowy, dodaje energii, „stawia na nogi”, zapobiega senności,
  • sprawia, że bodźce sensoryczne stają się wyraźniejsze,
  • pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza korę mózgową, co usprawnia procesy myślowe i poznawcze, pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji i uczenia się, zwiększa postrzeganie,
  • zwiększa efektywność treningu, usprawnia mięśnie i podnosi ich siłę poprzez zwiększenie dopływu krwi,
  • przyspiesza procesy metaboliczne, zwiększa ciepłotę ciała, wspomagając w ten sposób spalanie tkanki tłuszczowej,
  • zwiększa wydolność psychiczną, ale także fizyczną organizmu,
  • wzmacnia działanie środków przeciwbólowych.

W jednej tabletce suplementu diety zwykle znajduje się 100 mg czystej kofeiny, choć można również kupić tabletki z większą dawką (nawet 300 mg). Jedna filiżanka espresso o pojemności 50 ml dostarcza około 50 mg kofeiny. Kofeina w organizmie jest metabolizowana średnio około 4 godziny, a jej poziom we krwi wzrasta już po 15-30 minutach od spożycia.

3. Dla kogo kofeina w tabletkach?

Kofeina w tabletkach jest stosowana przez osoby wykonujące intensywną pracę umysłową czy studentów w czasie sesji egzaminacyjnej. Sięgają po nią także osoby odchudzające się, uprawiające wyczynowo sport lub intensywnie trenujące.

Zdarza się, że kofeina w tabletkach jest zażywana ze wskazań medycznych, ponieważ wspiera krążenia krwi czy potęguje działanie leków przeciwbólowych (znajduje się nie tylko w tabletkach pobudzających, ale także w lekach przeciwbólowych oraz preparatach wspomagających krążenie krwi).

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Kofeina działa szybko, dodając energii i zapobiegając senności. Jest skuteczna, ale czy kofeina w tabletkach jest zdrowa? Okazuje się, że ma cenne właściwości, ale i może zaszkodzić.

Kofeina, jak i inne substancje silnie pobudzające układ nerwowy, stosowana w nadmiarze przez dłuższy czas może nie wyjść na zdrowie. Przede wszystkim duże dawki przyczyniają się do gwałtownego spadku energii (około 2 godziny po spożyciu). Wówczas odczuwany jest gwałtowny spadek energii. Pojawia się zmęczenie, ból głowy, senność.

Poza tym, ponieważ po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do dostarczanych mu dawek kofeiny, by te pobudzały, trzeba zażywać ich więcej. To może być niebezpieczne dla zdrowia. Kofeiny w tabletkach nie powinno się więc stosować długotrwale i w dużych dawkach, ponieważ organizm się od niej uzależnia i uodparnia na jej działanie.

Kofeina w tabletkach jest przeznaczona dla osób zdrowych, w celu doraźnego stymulowania organizmu. Jednocześnie jest przeciwwskazana dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Kofeinę można łatwo przedawkować, zwłaszcza pijąc różne napoje, które ją zawierają i stosując dodatkowo kofeinę w tabletkach. Trzeba więc pamiętać, że dopuszczalna dzienna dawka kofeiny wynosi:

  • w przypadku dzieci – około 5,3 mg na kg masy ciała,
  • dla osoby dorosłej – 300 mg na dobę.

Dawka kofeiny wyższa niż 500 mg oznacza przedawkowanie kofeiny, zaś powyżej 2000 mg mówi się o zatruciu kofeiną.

Skutki przedawkowania kofeiny to: uderzenia gorąca, ból głowy, silne pobudzenie, zmęczenie, nerwowość, problemy z koncentracją, zawroty głowy, przyspieszona akcja serca, bezsenność, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka), złe samopoczucie, drgawki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze