Trwa ładowanie...

Która kawa jest najzdrowsza? Wyniki badań wyłoniły zwycięzcę

Avatar placeholder
04.06.2024 11:22
Najzdrowsza kawa. Ostateczny werdykt potwierdziła polska badaczka
Najzdrowsza kawa. Ostateczny werdykt potwierdziła polska badaczka (Getty Images)

Jako naród przejawiamy szczególną sympatię do kawy, a wielu osobom trudno nawet wyobrazić sobie bez niej inicjowanie dnia. Sięganie po ten popularny napój może wiązać się z pozytywnymi skutkami dla zdrowia, jednak istnieje jeden gatunek kawy, który wyróżnia się na tle innych pod względem korzystnych właściwości zdrowotnych.

spis treści

1. Korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy

Umiarkowane spożywanie kawy może korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Nie tylko dodaje energii i łagodzi symptomy zmęczenia, lecz także może redukować ryzyko wielu chorób, w tym onkologicznych oraz wspomagać układ krwionośny.

Istotne jest nie tylko to, ile kawy spożywamy, ale także to, co dodajemy do filiżanki. Najbardziej wskazana jest rezygnacja z bogatych w kalorie i cukry dodatków takich jak syropy, zagęszczane śmietanki, bite śmietany czy nawet zwykły cukier. Za to dodatek odrobiny cynamonu lub kardamonu nie tylko wzbogaci smak, ale i pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

A który typ kawy jest najbardziej korzystny dla zdrowia? Warto zaznaczyć, że ziarna kawy są poddawane suszeniu i paleniu, co przekłada się na lekką zmianę ich właściwości chemicznych. Zajście to jest określane jako reakcja Maillarda, a mianowicie cykl reakcji chemicznych pomiędzy aminokwasami a cukrami redukującymi.

Czy ten proces ma wpływ na właściwości prozdrowotne kawy? Zajęła się tym dr inż. Joanna Grzelczyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Ze spożywania kawy płynie wiele korzyści zdrowotnych
Ze spożywania kawy płynie wiele korzyści zdrowotnych (Pixabay)

2. Najzdrowsza wersja kawy – werdykt końcowy

Joanna Grzelczyk, pasjonatka kawy, skoncentrowała swoje badanie wokół korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania tego napoju. W eksperymentach przeprowadzonych przez nią na Politechnice Łódzkiej wykorzystano zarówno gatunek arabica, jak i robusta, z ekstraktem z ziaren o różnym stopniu wypalenia: od zielonych po intensywnie wypalone.

- Badania in vitro z wykorzystaniem linii komórkowych, wykazały spośród badanych ekstraktów i ich frakcji, najwyższą aktywność biologiczną przede wszystkim preparatów z zielonej kawy, w tym frakcji kwasów chlorogenowych, które działały cytoprotekcyjnie, chroniąc modelowe komórki enterocytów (Caco-2 i HT29), nerwowe (SH-SY5Y) oraz trzustki (MIN6) przed indukowanym stresem oksydacyjnym, sprzyjającym procesowi nowotworzenia – tłumaczyła dr inż. Joanna Grzelczyk.

Przeprowadzone badania wykazały, że zielona kawa może przyczyniać się do działania przeciwdepresyjnego oraz zabezpieczać przed rozwijaniem się cukrzycy typu 2. W przypadku intensywnie palonej kawy zawartość tych korzystnych substancji jest znacząco niższa. Z kolei jeśli chodzi o gatunek, wyżej oceniona została zielona robusta niż zielona arabica.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze