Trwa ładowanie...

Lekarz odradza taką kawę. Nie chroni tętnic, podnosi poziom cukru we krwi

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 12.10.2024 09:03
Kawa z mlekiem ma o połowę mniej zdrowotnych korzyści
Kawa z mlekiem ma o połowę mniej zdrowotnych korzyści (Getty Images)

Jeśli chcemy w pełni korzystać z antyoksydacyjnych właściwości kawy, warto wziąć pod uwagę to, co do niej dodajemy. Amerykański lekarz wskazuje, że wlewając mleko, możemy zmniejszyć prozdrowotne działanie nawet o połowę.

spis treści

1. Kawa z mlekiem to nie jest dobre połączenie

Wiele badań naukowych wskazuje, że picie kawy niesie za sobą korzyści dla zdrowia. Pijąc umiarkowane ilości kawy (do 4 filiżanek dziennie) możemy m.in. zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, otyłości czy nadciśnienia, co może się też przekładać na niższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Nie każdy lubi jednak tradycyjną "małą czarną" i woli łagodzić jej smak mlekiem. Tymczasem naukowcy podkreślają, że to może istotnie wpływać na pozytywne działanie kawy, a wręcz je niweczyć.

Zobacz film: "Dlaczego nie powinniśmy pić kawy z mlekiem"

Dr Michael Greger, amerykański lekarz i ekspert w dziedzinie żywienia wyjaśnia, że taki dodatek do kawy może neutralizować działanie ochronne dla tętnic, bo białko mleka wiąże kluczowe w tym procesie składniki odżywcze.

Mleko może wpływać na antyoksydacyjne działanie kawy
Mleko może wpływać na antyoksydacyjne działanie kawy (Getty Images)

Ekspert wskazuje, że gorzka czekolada (co najmniej 70 proc. zawartości kakao), która zawiera wiele fitoskładników (naturalne składniki zawarte w produktach roślinnych, które chronią przed wolnymi rodnikami), już w ciągu godziny od spożycia pozytywnie wpływa na poziom przeciwutleniaczy we krwi.

Tymczasem takiego efektu nie ma w przypadku czekolady mlecznej (około 20 proc. zawartości kakao). Jeśli zjemy gorzką czekoladę ze szklanką mleka, działanie przeciwutleniające zmniejszy się o około połowę.

Analogiczny efekt dotyczy dodatku mleka do kawy. Im więcej mleka, tym mniejsze działanie przeciwutleniające kawy we krwi, a spadek może sięgać nawet 50 proc. Przy czym spadek działania przeciwutleniającego dotyczy nawet małych ilości mleka.

2. Dodaj zamiast mleka

Dlatego, by w pełni korzystać z prozdrowotnych właściwości kawy, warto zrezygnować z mleka krowiego, które możemy z powodzeniem zastąpić napojem roślinnym.

Dr Greger wskazuje, że badania naukowe potwierdziły, że choć napój sojowy wiąże składniki odżywcze, to większość z nich jest wchłaniana przez organizm. Dotyczy to także innych produktów roślinnych, w tym napoju owsianego, czy migdałowego.

Szymon Suwała, endokrynolog i promotor wiedzy medycznej w rozmowie z WP abcZdrowie podkreślał, że o dodatkach do kawy można powiedzieć jedno – "wszystko z umiarem", przypominając jednak, że mleko przez wysoką zawartość laktozy wykazuje potencjał hiperglikemiczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze