Len mielony i siemię lniane - właściwości, zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Len na zdrowy żołądek
Len to jeden z niewielu darów natury, który ma aż tyle zastosowań i właściwości. Znany jest w wielu kulturach od bardzo dawna. Sprawdza się zarówno w leczeniu, jak i utrzymaniu zdrowia oraz urody w dobrej kondycji. Jak więc należy go wykorzystać? Z czym i jak jeść siemię lniane, a jak len mielony?
1. Właściwości lnu
Len, zarówno mielony, jak i w ziarnach, posiada wiele właściwości zdrowotnych, które sprawdzają się przede wszystkim podczas wspierania odporności i leczeniu chorób układu pokarmowego.
Len zawiera związki śluzowe, jest bogaty w białko, sterole oraz kwasy organiczne, a także w enzymy i sole mineralne. Ziarna lnu można zaparzyć lub wykonać z nich olej. Znajdują się w nim glicerydy kwasów nienasyconych oraz nasyconych, a dodatkowo fitosterole i witamina E.
Bardzo ważną rolę odgrywają przede wszystkim nasiona lnu, które są lśniące i małe, które funkcjonują także pod inna nazwą, jaką jest siemię lniane.
Nasiona zawierają białka, sterole, kwasy organiczne, cynk, żelazo, magnez czy enzymy.
Jednak najważniejszym składnikiem jest olej, który posiada glicerydy kwasów nienasyconych dla przykładu enzymy linolowe. W lecznictwie wykorzystuje się nie tylko nasiona, ale również wytłaczany z nich olej i mączkę lnianą. Zarówno olej jak i wytłoki mogą być stosowane, jako okłady, maści, czyli do użytku zewnętrznego.
Len mielony, siemię lniane czy olej z ziaren mają zastosowanie przy łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobą wrzodową. Oleje zawarte w ziarnach idealnie powlekają błony śluzowe żołądka, przełyku, a także w pewnej części dwunastnicy i stają się swoistą barierą przed niszczącym działaniem kwasu solnego.
Len mielony pod każdą postacią jest idealnym środkiem przeciwkaszlowym polecanym przykładowo przy zapaleniu oskrzeli. Siemię lniane, ale też len mielony idealnie sprawdza się w schorzeniach i stanach zapalnych skóry, ponieważ przyspiesza regenerację nie tylko samego naskórka, ale także błon śluzowych. Len mielony jest też polecany osobom cierpiącym na cukrzycę, ponieważ idealnie obniża poziom cukru i lipidów we krwi.
Len do picia świetnie sprawdza się także w leczeniu kaszlu. Jest on zalecany zwłaszcza tym, którzy zapadli na zapalenie oskrzeli. Jego stosowanie zaleca się również przy chorobach skórnych, a nawet w przypadku oparzenia lub odmrożenia.
1.1. Siemię lniane dla żołądka
Wypita zawiesina, która powstaje po zaparzeniu nasion lnu, ma liczne zastosowania w lecznictwie, a także pomaga w utrzymaniu zdrowia i urody.
Siemię lniane do picia słynie ze zbawiennego działania na wszelkie problemy gastryczne, w tym zaparcia, choroby wrzodowe, bowiem powleka błony śluzowe żołądka, przełyku, a także dwunastnicy, co przynosi ulgę w dolegliwościach układu pokarmowego.
Jest to możliwe, ponieważ dzięki tej powłoce chroni narządy przed działaniem kwasu solnego i zmniejsza odczyny zapalne. Sprawdza się także przy odchudzaniu, bowiem wypełnia żołądek zawiesiną (w konsystencji podobną do kisielu), tym samym zmniejszając uczucie głodu. Wypij len jeszcze przed śniadaniem, aby nakręcić swój metabolizm na cały dzień.
2. Zastosowanie lnu w kosmetyce
Len sprawdza się także świetnie, jeśli chodzi o naszą urodę. Jego ziarna i olej to sposób na nawilżanie skóry. Dzieje się tak za sprawą zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Len mielony czy inna jego forma to też kuracja regeneracyjna dla włosów i skóry głowy. Len mielony wpływa również pozytywnie na wygląd i na kondycję cery. Dla przykładu przy cerze tłustej reguluje wydzielanie sebum, które wpływa na zatykanie porów skóry. Len mielony, w szczególności w formie maści to ochrona dla skóry przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.
3. Jak stosować len?
Len może być podawany na wiele sposobów i pod różną postacią. Popularny jest len mielony, ale w kuracjach leczniczych czy kosmetycznych może także być w formie oleju. W domu można wykonać z niego wywar lub odwar. W branży kosmetycznej popularne są kremy na bazie lnu, ale również odżywki do włosów.
W aptekach możemy znaleźć mnóstwo produktów zawierających olej lub wyciągi z lnu. Jest to dobre rozwiązanie, ale zdecydowanie lepszy jest świeży lub mielony len. Ziarna możemy gotować i pić każdego dnia.
W preparatach różnego typu zwykle wykorzystuje się połączenie lnu (w różnej postaci: zawiesiny do picia, oleju czy mączki) z ziołam. Zwiększa to skuteczność, bowiem wówczas oprócz dobroczynnych właściwości lnu, otrzymujemy dodatkowe – na przykład połączenie z rumiankiem sprawia, że produkt ma również działanie rozkurczowe.
Len mielony świetnie sprawdzi się do koktajli owocowych i warzywnych, jako dodatek do soków i wypieków, a także do posypywania kanapek.
Osoby, które są na diecie wegańskiej z mielonego lnu robią odpowiedniki jajek. Mieszają w proporcji 1:1 wrzątek i len, następnie dodają do naleśników, ciast, etc.