Trwa ładowanie...

Lepsze niż kawa. Pij, by zbić wysoki cholesterol

Kakao może korzystnie wpływać na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu
Kakao może korzystnie wpływać na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu (Getty Images)

Badania opublikowane w czasopiśmie "Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases" sugerują, że walka ze złym cholesterolem może być bardzo przyjemna. Naukowcy wykazali wyraźny spadek poziomu złego cholesterolu u osób, które przez kilka tygodni regularnie wypijały gorące kakao.

spis treści

1. Korzystne dla układu sercowo-naczyniowego

Tzw. zły cholesterol (LDL), czyli lipoproteiny transportują cholesterol z wątroby do komórek ciała. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu powoduje, że odkłada się blaszka miażdżycowa, a w konsekwencji może dojść do rozwoju m.in. dławicy piersiowej, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i krytycznego niedokrwienia kończyn.

Naukowcy sprawdzili, jak kakao wpływa na organizm
Naukowcy sprawdzili, jak kakao wpływa na organizm (Adobe Stock)
Zobacz film: "Migdały, kakao i czekolada pomogą obniżyć cholesterol"

Prawidłowe stężenie cholesterolu LDL dla osób zdrowych nie powinno przekraczać 100-115 mg/dl. Eksperci wyraźnie podkreślają, że zbyt wysoki poziom może być bardzo groźny dla organizmu, dlatego wymaga leczenia farmakologicznego. Kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu odgrywają niskotłuszczowa dieta i ruch. Dzięki zmianie stylu życia jesteśmy w stanie obniżyć poziom LDL cholesterolu nawet o 20-25 proc.

2. Gorące kakao pomoże przy wysokim cholesterolu

Badania opublikowane w czasopiśmie "Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases" wykazały, że regularne picie gorącego kakao może pomóc w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Naukowcy przeprowadzili eksperyment obejmujący 42 kobiet i mężczyzn z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Uczestnicy codziennie, przez cztery tygodnie wypijali ciepły napój przygotowany z 40 gramów kakao i 500 ml odtłuszczonego mleka lub zwykłego mleka. Po miesiącu naukowcy porównali wyniki badań osób biorących udział w badaniu, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu cholesterolu Okazało się, że regularne picie kakao wpłynęło na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Co więcej, u niektórych uczestników badania podniósł się też poziom tzw. dobrego cholesterolu.

Zdaniem autorów pracy, kakao ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy głównie ze względu na zawarte w ziarnach kakaowca antyoksydanty. Obecna w ziarnach epikatechina (flawonoid) – poprawia ukrwienie mózgu i krążenie krwi w całym organizmie. Na ciśnienie tętnicze i układ nerwowy korzystnie wpływa też obecny w nich potas.

"Brak przeciwutleniaczy w diecie może zwiększać ryzyko chorób serca, raka, cukrzycy typu 2 i innych chorób przewlekłych, dlatego ważne jest spożywanie pokarmów, które je zawierają" - podkreślają autorzy pracy.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze