Trwa ładowanie...

Znany 97-latek wyrzucił je z diety. Naukowcy od dawna mówią o szkodliwości

Avatar placeholder
22.03.2024 13:36
Ma 97 lat i szczyci się doskonałym zdrowiem. David Attenborough ujawnił sekret swojej diety
Ma 97 lat i szczyci się doskonałym zdrowiem. David Attenborough ujawnił sekret swojej diety (Getty Images)

David Attenborough, znany na całym świecie brytyjski biolog, popularyzator nauki i podróżnik, który ma już 97 lat, ujawnił, że kluczem do jego długowieczności są zmiany, które wprowadził w swojej diecie.

spis treści

1. Dieta Davida Attenborough

Podczas rozmowy z The Sun w 2017 roku, Attenborough wyznał, że "nie widzi żadnego powodu, dla którego nie mógłby dożyć wieku ponad 100 lat". Biolog zdradził również, jakie składniki dominują w jego codziennym jadłospisie.

Brytyjski biolog zaznaczył, że w pewnym momencie zdecydował się na zmianę swojego sposobu odżywiania.

- Zdecydowanie wprowadziłem zmiany w mojej diecie. Nie były jednak drastyczne. Zmniejszyłem spożycie czerwonego mięsa, za to zwiększyłem ilość spożywanego sera i ryb. Ale patrząc na to ogólnie, w ciągu ostatnich kilku lat stałem się bardziej wegetarianinem. Muszę przyznać, że nigdy nie sądziłem, że kiedykolwiek nim zostanę – wyznał Attenborough.

Zobacz film: "Na diecie wegańskiej schudła 47 kg"

2. Zalety diety wegetariańskiej

Diety wegetariańskie często obejmują większe spożycie warzyw, owoców, pełnych ziaren i roślin strączkowych, które są bogate w błonnik i fitochemikalia. Te składniki mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Model żywienia bogaty w warzywa i owoce może zmniejszać ryzyko niektórych rodzajów raka, takich jak rak jelita grubego. Wysoki poziom błonnika w diecie wegetariańskiej wspiera zdrowie układu pokarmowego i pomaga utrzymać zdrową masę ciała.

Choć dieta wegetariańska ma wiele zalet, ważne jest, aby upewnić się, że jest ona zróżnicowana i zbilansowana, aby dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, wapń, witaminę B12 i kwasy tłuszczowe omega-3.

3. Czerwone mięso

Zgodnie z rekomendacjami brytyjskiego systemu ochrony zdrowia (NHS), ograniczenie spożycia czerwonego mięsa ma pozytywny wpływ na zdrowie i jest jednym z czynników, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, a zwłaszcza raka jelita grubego.

Do czerwonego mięsa zalicza się między innymi:

  • wołowinę,
  • wieprzowinę,
  • jagnięcinę,
  • baraninę,
  • koźlinę,
  • dziczyznę,
  • cielęcinę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również zaleca ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, w tym wszelkiego rodzaju wędlin, kiełbas, boczku czy szynki. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają, że tego typu żywność sprzyja rozwojowi wielu chorób.

4. Zadbaj o zdrowie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazały, że regularne spożywanie przetworzonej żywności zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i otyłości. Dodatkowo, przyspiesza również procesy onkogenne, które prowadzą do rozwoju raka jelita grubego.

Co więcej, w ostatnich latach coraz więcej badań wskazuje na związek między dietą a stanem zdrowia psychicznego. W badaniu opublikowanym w 2019 roku stwierdzono, że spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności zwiększa ryzyko depresji.

Inne badania sugerują, że przetworzona żywność może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadząc do zwiększonego ryzyka wystąpienia takich chorób jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, a nawet schizofrenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze