Makaron udon – właściwości. Z czym go podawać i jak zrobić?
Makaron udon to tradycyjny, gruby i miękki japoński makaron wytwarzany z mąki pszennej i wody. Doskonale smakuje i nadaje się do przyrządzenia wielu dań z mięsem, warzywami, tofu czy owocami morza. Dodaje się go przede wszystkim do bulionów. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest makaron udon?
Makaron udon to pszenne kluski i rodzaj japońskiego makaronu zrobionego z białej mąki pszennej i wody, przy czym coraz częściej przygotowuje się wersje pełnoziarniste. Nitki makaronu są grube. Ich średnica może wynieść nawet 6 milimetrów. Są też elastyczne i miękkie, mają śliską powierzchnię o aksamitnej teksturze.
Udon, choć jest typowy dla kuchni japońskiej, wywodzi się z Chin. Jedna z legend głosi, że do Japonii przywiózł go Kukai: myśliciel i poeta, twórca japońskiej szkoły buddyzmu ezoterycznego „Shingon”.
2. Właściwości makronu udon
Makaron udon, będący połączeniem mąki pszennej i wody, pod kątem odżywczym nie różni się od typowego makaronu pszennego. Posiada też wiele jego cech.
Udon to dobre źródło węglowodanów. Jest kaloryczny. W 100 g produktu znajduje się około 350 kalorii, w zależności od użytej mąki. Wersja pełnoziarnista jest o około 10% mniej kaloryczna niż makaron z białej mąki pszennej. Jeśli chodzi o indeks glikemiczny, w przypadku mąki durum IG nie powinien przekraczać 40, zaś zwykła mąka pszenna ma indeks na poziomie 70.
Makaron udon, jak każdy produkt pszeniczny, zawiera gluten. Oznacza to, że nie może być spożywany przez osoby zmagające się z jego nietolerancją.
3. Z czym podawać makaron udon?
Udon można przyrządzić i podawać na wiele sposobów. Doskonale smakuje w zupie, jak i podsmażony w woku z innymi składnikami, a także osobno. Można go jeść na ciepło i na zimno. Może być dodatkowo podsmażany.
Makaron udon lubi wyraziste smaki oraz dodatki, stąd na przykład w zupach można znaleźć nie tylko krewetki, pokrojoną tempurę, sos sojowy czy smażone tofu, ale i ryby w cieście. Klasycznymi dodatkami do udonu są także jajka, mięso czy cebulka dymka.
W poszukiwaniu zarówno inspiracji, jak i gotowych przepisów, warto przeszukać zasoby internetu. W okienku wyszukiwarki wystarczy wpisać „makaron udon przepis”, by okazało się, że jest ich mnóstwo.
Pomysły na dania, które można wykonać samodzielnie w domu, są bardzo różne. Najpopularniejsze są takie zestawienia jak:
- makaron udon z kurczakiem,
- makaron udon z warzywami,
- makaron udon z wołowiną,
- makaron udon z krewetkami,
- zupa z makaronem udon,
- makaron udon z sosami i przyprawami.
W kuchni japońskiej makaron udon jest wykorzystywany do przygotowania wielu tradycyjnych dań. To na przykład:
- Kitsune udon – udon w gorącym wywarze z płatkami smażonego tofu,
- Kake udon. To udon serwowany na gorąco, w misce z czystym wywarem i posiekaną zieloną cebulką,
- Curry udon. To makaron podawany w miseczkach z japońskim curry,
- Zaru udon. To makaron na zimno, podawany na bambusowej macie, posypany wodorostami nori z sosem do maczania,
- Kamaage udon - udon podawany w drewnianych miskach z gorącą wodą, z sosami i przyprawami,
- Tsukimi udon. To makaron w gorącym wywarze z dodatkiem tempury,
- Nabeyaki udon – udon podawany w gorącym garnku, gotowany bezpośrednio w wywarze wraz z warzywami.
Zobacz także:
4. Jak zrobić makaron udon?
Przygotowując udon należy pamiętać, by nie był ani zbyt twardy, ani rozgotowany. Jak ugotować makaron udon? O czym pamiętać?
Jeżeli makaron udon ma być także podsmażany, należy go gotować we wrzącej wodzie nie dłużej niż 2 minuty. Jeżeli zaś po ugotowaniu nie będzie poddawany dalszej obróbce termicznej, gotuje się go do 8 minut. Przed podaniem makaron dobrze jest przelać zimna wodą.
Udon najłatwiej kupić w sklepach z żywnością orientalną, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Ile kosztuje makaron udon? Cena zależy od klasy produktu i jego pochodzenia. Oryginalny japoński udon może kosztować nawet 20 złotych, zaś tańsze produkty - od 5 zł za opakowanie. Udon jest zwykle dostępny na rynku w postaci suszonej lub już ugotowanej.
Ponieważ makaron udon ma prosty skład, można go przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać mąkę i wodę z rozpuszczoną solą, po czym zagnieć ciasto. Aby było ono dobrze wyrobione, proces zagniatana musi być długi. Zniechęcająca może być jednak nie tylko czasochłonność, ale i to, że ciasto na makaron udon jest bardzo twarde (w Japonii do tego celu używa się nawet stóp).
Ciasto po wyrobieniu musi poleżeć 4 godziny, po czym należy je rozwałkować i pociąć na długie, grube i płaskie wstążki. Gotuje się je do miękkości we wrzątku.