Toksykolog ostrzega. "Są najbardziej trujące, zostawmy je w lesie"
Grzybiarze już mają prawdziwy raj. Choć wysyp borowików zachęca do leśnej wyprawy, warto zachować ostrożność. Zanim zaczniemy szukać niezwykłych okazów, sprawdźmy, które grzyby nadają się do jedzenia, bo można się bardzo poważnie zatruć.
1. Wysyp borowików
Grzybiarze zacierają ręce, bo w lasach mamy prawdziwy wysyp borowików.
Z lasów na Mazowszu, czy woj. świętokrzyskim można wynosić pełne kosze okazałych grzybów. Warto jednak zachować ostrożność i pamiętać, że nie każdy borowik jest jadalny, a niektóre mogą być nawet trujące.
Przed wyjściem na grzyby dla własnego bezpieczeństwa sprawdźmy, których lepiej unikać.
"Jak widzicie 'borowików' mamy w Polsce całkiem sporo. Pospolite i bardzo rzadkie. Jadalne, niejadalne i trujące oraz takie, które są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Warto się zapoznać" - czyatmy w serwisie X.
Podsyłam Wam kolejną fajną tablicę od https://t.co/8k7E7mGBXP.
— Magda (@Magdale45152669) August 20, 2024
Jak widzicie 'borowików' mamy w Polsce całkiem sporo 🙂
Pospolite i bardzo rzadkie. Jadalne, niejadalne i trujące oraz takie, które są objęte ścisłą ochroną gatunkową.
Warto się zapoznać 🙂 pic.twitter.com/oudSTr8JWB
2. Uważaj na grzybobraniu
Pamiętajmy, że zatrucie grzybami to nie tylko ból brzucha, który sam minie. Przebieg może być na tyle dramatyczny, że jedynym ratunkiem okazuje się przeszczep wątroby.
- Zbierajmy wyłącznie grzyby z gąbczastym spodem kapelusza. Te blaszkowe, które są najbardziej trujące, zostawmy w lesie. To nie tylko apel dla osób, które nie mają doświadczenia, a chcą się wybrać na grzyby. Na naszym oddziale obserwujemy, jak bardzo może nas zgubić rutyna i zbyt duże zaufanie do własnej wiedzy. Dlatego tą zasadą warto się kierować również wtedy, gdy wydaje nam się, że znamy się na grzybach - apelował w rozmowie z WP abcZdrowie toksykolog Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.
- Z takimi zatruciami nie ma żartów, stąd wzięło się bardzo trafne powiedzenie, że grzybiarz, jak saper, myli się tylko raz - dodaje.
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni, czy zebrane grzyby są jadalne, nie ryzykować. Wówczas najlepiej przynieść je do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tam grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów ocenią bezpłatnie, czy grzyby są jadalne, czy trujące.
Podczas zbierania należy też unikać małych osobników, które nie mają jeszcze wyraźnie widocznych cech gatunku (mogą być trudne do właściwego rozpoznania). Najlepiej zbierać grzyby do przewiewnego koszyka lub łubianki. W plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo szybko się psują i w rezultacie nawet gatunki jadalne mogą zaszkodzić zdrowiu.
W przypadku pojawienia się objawów zatrucia, nie należy pić mleka i alkoholu, bo przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu. By sobie pomóc, można natomiast sprowokować wymioty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl