Mazurek wielkanocny – ile ma kalorii?
Mazurek pojawia się najczęściej na naszych stołach raz w roku. Jego smakiem cieszymy się w Wielkanoc. Wiele osób najbardziej lubi mazurek kajmakowy, choć mazurek czekoladowy ma również wielu zwolenników. Ile kalorii ma to ciasto?
1. Mazurek wielkanocny a polska tradycja kulinarna
Zdaniem niektórych, mazurek wywodzi się z Mazowsza, jako że jego nazwa odnosi się do dawnego określenia mieszkańca tego regionu, Mazura. Są i tacy, którzy upatrują jego pochodzenie we wschodnich regionach Europy, skąd przepis na mazurek miał przywędrować wraz z Turkami.
Ciasto mazurek pojawia się w polskich domach w różnych postaciach. Wiele gospodyń opracowało swój własny przepis, często jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie. To co je wszystkie łączy to ciasto kruche, bo to one jest podstawą mazurka, oraz ogromna ilość bakalii i lukru, którym zdobi się wierzch deseru.
Tradycyjny mazurek jest ciastem bardzo niskim. Nie przekłada się go żadnym dżemem czy marmoladą. Obfituje w orzechy, rodzynki, figi, i to właśnie te dodatki nadają mu słodyczy. Istotny jest też lukier, najlepiej zrobiony samodzielnie. Im bardziej ozdobny mazurek, tym lepiej. Dawniej miał najczęściej prostokątny kształt, dziś można go spotkać w formie jajka czy nawet wielkanocnego zająca.
Mazurek nie bez powodu zakorzenił się w kulinarnej tradycji wielkanocnej. Jest ciastem bogato zdobionym, słodkim. Idealnie nadaje się na zakończenie okresu postu.
2. Mazurek kajmakowy czy czekoladowy?
Mazurki wielkanocne mają wielu zwolenników, choćby dlatego że ich przygotowanie można dopasować do własnych preferencji. Popularny jest zwłaszcza mazurek kajmakowy oraz mazurek czekoladowy. W obu tych wersjach jest to ciasto bardzo słodkie, i niestety, również kaloryczne. Ciekawy smak ma również mazurek pomarańczowy, z kolei mazurek orzechowy kojarzy się z klasyką.
3. Mazurek? Jedz z umiarem!
Mazurek wielkanocny, choć bardzo smaczny, jest ciastem wysokokalorycznym. Dostarcza duże ilości tłuszczu. Wiele zależy też od jego składu. Warto bowiem pamiętać, że bakalie też dostarczają wiele kalorii, ale są przy tym bardzo zdrowe. Obfitują w wiele witamin, m.in. witaminę A, E i C oraz minerały, zwłaszcza fosfor i miedź.
W składzie mazurka znajdziemy też mąkę pszenną, ale bywa ona coraz częściej zastępowana mąką bezglutenową, np. jaglaną, kokosową, orkiszową. Zamiennikiem masła bywa z kolei olej kokosowy lub inny olej roślinny. By uczynić ciasto to zdrowszym, w przepisie pomija się cukier, dodając zamiast niego np. syrop klonowy.
Masa do mazurka też nie musi być kaloryczną bombą. Można ją przygotować z masła orzechowego lub kaszy jaglanej z bananami, kakao i miodem.
W każdym jednak przypadku należy zachować umiar. Mazurek jako ciasto wielkanocne pojawia się najczęściej w otoczeniu innych deserów. Warto każdego z nich spróbować, jednak delektując się wyłącznie małymi kawałkami. Po sutym deserze dobrze jest też wybrać się na spacer lub rower z rodziną.