Trwa ładowanie...

Tarcza przed rakiem. Obniża cholesterol, zapobiega chorobom serca

Avatar placeholder
24.06.2024 12:42
Wspiera naczynia krwionośne, obniża ciśnienie. Warto dodać do menu
Wspiera naczynia krwionośne, obniża ciśnienie. Warto dodać do menu (Getty Images)

Soczewica, ciecierzyca, fasola jaś, a może groch? Eksperci nieustannie apelują, by Polacy włączyli do swojej diety nasiona roślin strączkowych, bo wciąż nie doceniamy ich prozdrowotnych właściwości. Jeden z ukochanych strączków Portugalczyków i Brazylijczyków ma nawet moc ochrony przed rakiem.

spis treści

1. Najzdrowsza pośród nasion roślin strączkowych

Czarna fasola, wciąż jest w Polsce mało znana i rzadko kupowana. A szkoda, bo jest niezwykle zdrowa i śmiało może uchodzić za królową nasion roślin strączkowych. Na jej punkcie szaleją Brazylijczycy, których narodowym daniem jest feijoada. To rodzaj potrawki na bazie różnych rodzajów mięs i właśnie tego gatunku fasoli.

Czarna fasola (Phaseolus vulgaris) jest jednym z aż 500 gatunków fasoli, ale ma nad nimi przewagę z powodu wysokiej zawartości białka oraz błonnika. W 100 g znajduje się aż 21 g białka i niemal tyle samo błonnika. Badanie opublikowane na łamach "Nutrients" wskazuje, że fasola jest źródłem także skrobi opornej, która stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych.

Przegląd badań z 2020 r. wykazał również, że to właśnie błonnik sprawia, że czarna fasola może obniżać stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegając chorobom serca. Z kolei badanie, które ukazało się rok później, wykazało, że małe, czarne nasiona wpływają korzystnie na stan naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie tętnicze.

Zobacz film: "Warzywa, które zmniejszają ryzyko raka jelita grubego"
Feijoada to tradycyjne danie brazylijskie na bazie czarnej fasoli
Feijoada to tradycyjne danie brazylijskie na bazie czarnej fasoli (Getty Images)

Dodatkowo czarna fasola ma niski indeks glikemiczny, więc do diety obowiązkowo powinni ją włączyć diabetycy, osoby z insulinoopornością, nadwagą i otyłością, a także aktywne fizycznie.

2. Ryzyko raka niższe o niemal połowę

Kwercetyna i kemferol, kwas hydroksycynamonowy, kwas ferulowy, kwas synapowy i kwas chlorogenowy to z kolei cenne fitoskładniki, które można znaleźć w małych, czarnych nasionach. Wyjątkowym walorem tego gatunku jest kolor nasion, który fasola zawdzięcza obecności antocyjanów. To roślinny barwnik uważany za najsilniejszy wśród antyoksydantów.

Dzięki temu zwalcza stany zapalne w organizmie, chroniąc przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym nawet nowotworów. Badanie z "European Journal of Nutrition" dowodzi, że także obecny w strączkach błonnik, może uchronić przed rakiem jelita grubego. Z kolei naukowcy na łamach "Nutrition and Cancer" wykazali, że u kobiet z największym spożyciem nasion roślin strączkowych ryzyko raka piersi jest aż o 46 proc. niższe niż u tych, które za fasolą czy soczewicą nie przepadają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze