Tarcza przed rakiem. Obniża cholesterol, zapobiega chorobom serca
Soczewica, ciecierzyca, fasola jaś, a może groch? Eksperci nieustannie apelują, by Polacy włączyli do swojej diety nasiona roślin strączkowych, bo wciąż nie doceniamy ich prozdrowotnych właściwości. Jeden z ukochanych strączków Portugalczyków i Brazylijczyków ma nawet moc ochrony przed rakiem.
1. Najzdrowsza pośród nasion roślin strączkowych
Czarna fasola, wciąż jest w Polsce mało znana i rzadko kupowana. A szkoda, bo jest niezwykle zdrowa i śmiało może uchodzić za królową nasion roślin strączkowych. Na jej punkcie szaleją Brazylijczycy, których narodowym daniem jest feijoada. To rodzaj potrawki na bazie różnych rodzajów mięs i właśnie tego gatunku fasoli.
Czarna fasola (Phaseolus vulgaris) jest jednym z aż 500 gatunków fasoli, ale ma nad nimi przewagę z powodu wysokiej zawartości białka oraz błonnika. W 100 g znajduje się aż 21 g białka i niemal tyle samo błonnika. Badanie opublikowane na łamach "Nutrients" wskazuje, że fasola jest źródłem także skrobi opornej, która stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych.
Przegląd badań z 2020 r. wykazał również, że to właśnie błonnik sprawia, że czarna fasola może obniżać stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegając chorobom serca. Z kolei badanie, które ukazało się rok później, wykazało, że małe, czarne nasiona wpływają korzystnie na stan naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie tętnicze.
Dodatkowo czarna fasola ma niski indeks glikemiczny, więc do diety obowiązkowo powinni ją włączyć diabetycy, osoby z insulinoopornością, nadwagą i otyłością, a także aktywne fizycznie.
2. Ryzyko raka niższe o niemal połowę
Kwercetyna i kemferol, kwas hydroksycynamonowy, kwas ferulowy, kwas synapowy i kwas chlorogenowy to z kolei cenne fitoskładniki, które można znaleźć w małych, czarnych nasionach. Wyjątkowym walorem tego gatunku jest kolor nasion, który fasola zawdzięcza obecności antocyjanów. To roślinny barwnik uważany za najsilniejszy wśród antyoksydantów.
Dzięki temu zwalcza stany zapalne w organizmie, chroniąc przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym nawet nowotworów. Badanie z "European Journal of Nutrition" dowodzi, że także obecny w strączkach błonnik, może uchronić przed rakiem jelita grubego. Z kolei naukowcy na łamach "Nutrition and Cancer" wykazali, że u kobiet z największym spożyciem nasion roślin strączkowych ryzyko raka piersi jest aż o 46 proc. niższe niż u tych, które za fasolą czy soczewicą nie przepadają.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl