Mleko owsiane - kalorie, wartości odżywcze, przepis
Mleko owsiane to popularny zamiennik klasycznego mleka krowiego. Chętnie sięgają po niego nie tylko weganie i wegetarianie, ale także osoby, które chcą odpocząć od spożywania nabiału lub mają stwierdzone nietolerancje pokarmowe. Mleko owsiane świetnie sprawdza się jako dodatek do kawy, owsianek czy baza ciepłego, zimowego kakao. Jak wybrać to najlepsze i jak zrobić je samemu?
1. Kalorie i wartości odżywcze w mleku owsianym
Mleko owsiane to wegański napój na bazie owsa. Ma białoszarą lub żółtawą barwę, dość rzadką konsystencję oraz neutralny smak. W naturalnej postaci dość dobrze się pieni, czego nie można powiedzieć o pozostałych napojach roślinnych.
W 100 gramach mleka owsianego znajdziemy 54 kalorie, a zatem stosunkowo mało. W tej kaloryczności zawiera się:
- 1.67 g białka
- 10.42 g węglowodanów (w tym 8 g cukrów)
- 1 g tłuszczu
- 0.8 g błonnika
- 46 g sodu
- 0.75 g żelaza
- 0.2 g witaminy B12
Napój owsiany ma więc znacznie mniej białka, niż mleko krowie, a także więcej cukrów prostych (szczególnie jeśli chodzi o napoje ze sklepów). Dzieje się tak dlatego, że owies naturalnie jest bogatym źródłem cukrów prostych.
Producenci często dodają cukier do swoich napojów, aby wzmocnić i uatrakcyjnić ich smak. Samo w sobie mleko owsiane nie smakuje niczym szczególnym – jest jak lekko zabielona mlekiem woda.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Właściwości mleka owsianego
Jednocześnie napoje owsiane zawierają znacznie więcej dobrze rozpuszczalnego błonnika, niż mleko krowie. Dzięki temu produkt ułatwia trawienie i chroni przed wysokim poziomem cholesterolu.
Mleko owsiane nie zawiera tłuszczów nasyconych, dlatego jest świetnym zamiennikiem mleka krowiego dla osób na diecie odchudzającej.
Dodatkowo napoje owsiane zawierają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, w tym witaminę B12 i żelazo, które wspólnymi siłami zapobiegają rozwojowi anemii i wspierają układ nerwowy.
3. Jak wybrać najlepsze?
Mleko owsiane można przygotować samodzielnie lub kupić w markecie. Warto pamiętać, że produkty sklepowe wzbogacane są witaminami, które występują naturalnie w mleku krowim, czyli witaminą D oraz A, a także wapniem. Dzięki temu wydają się one być lepszym wyborem, niż przygotowywanie napoju owsianego samodzielnie.
W sklepach wybierajmy produkty, w których nie ma dodanego cukru, a owies jest w składzie na drugim miejscu, tuż po wodzie.
Mleko, które przygotujemy samodzielnie, nie będzie miało tak dużej zawartości wapnia czy witaminy D, ale będzie także wolne od sztucznych dodatków, zagęstników oraz konserwantów.
4. Przepis na domowe mleko owsiane
Mleko owsiane jest dość łatwe do przygotowania. Wystarczy mieć w domu płatki owsiane, wodę, mikser oraz ściereczkę bambusową, muślinową, lnianą albo pieluszkę tetrową.
Szklankę płatków owsianych należy zalać 3 szklankami przegotowanej, ale nie gorącej wody i zmiksować na gładko. Następnie całość trzeba przecedzić przez ściereczkę lub pieluszkę, aby cały miąższ został w środku, a do naczynia przelało się tylko czyste mleko. Do napoju warto dodać szczyptę soli (w roli konserwantu), a także – wedle uznania – aromat waniliowy, cynamon, kardamon lub odrobinę brązowego cukru.
Tak przygotowane mleko owsiane należy szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce do 5 dni.