Mogą cofnąć cukrzycę. Unikniesz uszkodzenia oczu, nerwów, nerek i naczyń krwionośnych
Zdaniem dietetyczki remisja cukrzycy typu 2 jest możliwa, a co więcej - nie powinna sprawić trudności. Wystarczą proste zmiany w diecie i stylu życia, by w krótkim czasie zauważyć poprawę.
1. Choruje ponad 440 mln osób
Na świecie choruje 440 mln osób, w Polsce z cukrzycą zmagają się nawet trzy miliony. Dużym problemem jest to, że nawet jedna czwarta chorych może nie wiedzieć, że ma problem z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Tymczasem nieleczona cukrzyca stopniowo prowadzi do uszkodzenia naczyń i niemal wszystkich narządów w organizmie.
Powikłania obejmują zawał serca, udar mózgu, choroby nerek i wątroby czy wreszcie tzw. zespół stopy cukrzycowej, który może prowadzić nawet do amputacji kończyny.
Jak zapewnia Elizabeth Wall, dyplomowana dietetyczka i badaczka, są sposoby, by wyleczyć się z cukrzycy typu 2.
2. Nie ma lepszej diety
Jak mówi w rozmowie z express.co.uk Well, "kluczem do odwrócenia" choroby jest zapobieganie skokom poziomu cukru we krwi i wykroczeniu jego stężenia poza normy. Według dietetyczki w leczeniu cukrzycy najlepsza jest dieta śródziemnomorska na bazie ryb, oliwy z oliwek i świeżych warzyw oraz owoców.
- Wybieraj ryby zamiast mięsa i łącz je z warzywami nieskrobiowymi, takimi jak szpinak lub brokuły, na przykład z dodatkiem brązowego ryżu lub komosy ryżowej - radzi.
3. Zapomnij o białej mące
Drugi filar równowagi w gospodarce węglowodanowej to eliminacja tzw. rafinowanych węglowodanów. Biała mąka, biały ryż i biały makaron to produkty pozbawione częściowo błonnika, który pozwala na utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi.
- Produkty z białej mąki mają wysoki indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że znacznie szybciej zamieniają się w glukozę w organizmie, powodując skoki poziomu cukru we krwi - mówi dietetyczka. Podkreśla, że znacznie lepsze dla diabetyka będą produkty pełnoziarniste z uwagi na niższy IG.
4. Wyrzuć z diety żywność wysokoprzetworzoną
By zapomnieć o cukrzycy, trzeba wyeliminować żywność wysokoprzetworzoną. Śmieciowe jedzenie, dania instant, słodycze i przekąski, wreszcie napoje gazowane to główni sprawcy epidemii cukrzycy, jaką notujemy na przestrzeni ostatnich dekad.
- Regularne utrzymywanie się wysokiego poziomu cukru we krwi przez długi czas może spowodować uszkodzenie oczu, nerwów, nerek i naczyń krwionośnych, dlatego wprowadzenie tych zmian jest kluczowe nie tylko dla odwrócenia cukrzycy, ale także dla ogólnego stanu zdrowia - radzi ekspertka.
Ostrzega, że choć zdrowy tryb życia może prowadzić do remisji choroby, to zanim zdecydujemy się na radykalne kroki, należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, by regularnie monitorować stężenie glukozy we krwi i nigdy na własną rękę nie odstawiać leków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl