Trwa ładowanie...

Może obniżać ryzyko udaru niemal o 30 proc. Jest jeden haczyk

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 30.07.2023 15:59
Ten rodzaj mięsa może obniżać ryzyko udaru niemal o 30 proc.
Ten rodzaj mięsa może obniżać ryzyko udaru niemal o 30 proc. (Getty Images)

Badania wskazują wyższość diet roślinnych nad dietami obfitującymi w mięso. Jest ono bowiem czynnikiem ryzyka hipercholesterolemii i miażdżycy, a wraz z nim udaru mózgu czy zawału serca. Czy faktycznie jest takie złe? Zdaniem ekspertki kluczowe jest wybieranie "odpowiedniego źródła białka".

spis treści

1. Dieta a udar. Tego unikaj

Każdego roku ponad 17 mln osób doznaje udaru. To też najczęstsza przyczyna trwałej niepełnosprawności na świecie. Brytyjska organizacja Stroke Association wyjaśnia, że istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

To przede wszystkim aktywność fizyczna oraz unikanie używek jak papierosy, alkohol czy środki psychoaktywne. Naszemu mózgowi szkodzi także nadwaga i otyłość, dlatego zbilansowana dieta jest jednym z kluczowych elementów zapobiegania udarowi.

Zobacz film: "Jak wybierać najlepszego pakowanego kurczaka?"
Drób oraz ryby zawierają mniejszą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, szkodliwych m.in. dla mózgu
Drób oraz ryby zawierają mniejszą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, szkodliwych m.in. dla mózgu (Pixabay)

Mózg wyjątkowo nie lubi cukru oraz tłuszczów nasyconych i soli, które mogą podnosić ciśnienie tętnicze krwi i zwiększać ryzyko niepożądanych incydentów w obrębie naczyń mózgowych. Najbardziej szkodzi mu dieta obfitująca w produkty wysokoprzetworzone, tłuste, czerwone mięso i węglowodany proste.

2. Białko kluczowe w diecie. Takie wybieraj

Doktor Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy w rozmowie z Express.co.uk wyjaśnia, że zgodnie z badaniami - dieta, którą lubi mózg, to dieta śródziemnomorska. W odróżnieniu od typowego modelu żywienia przeciętnego Europejczyka mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego w niewielkim stopniu sięgają po mięso. To źródło kwasów tłuszczowych nasyconych sprzyjających hipercholesterolemii, nadwadze i otyłości oraz miażdżycy, które mogą przyczyniać się do udaru.

- Jedz odpowiednie białko. Wybieraj chude mięso, drób i ryby. Unikaj tłustego mięsa i mięsa przetworzonego - radzi dr Lee.

Lekarka powołuje się na niedawno opublikowaną metaanalizę 40 badań klinicznych, które porównywały wpływ sześciu różnych diet na ryzyko sercowo-naczyniowe – udar, zawał serca i śmierć. Podkreśla, że w świetle badania to właśnie dieta śródziemnomorska wypadła najlepiej.

- W jednym z badań obliczono, że zastąpienie jednego posiłku z czerwonym mięsem - kurczakiem, zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 27 procent, rybami o 17 procent, a orzechami o 17 procent – podkreśla i dodaje, że istnieją również badania wskazujące, że dieta wysokobiałkowa pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dlatego też, jeśli nie ma do tego wskazań, nie należy radykalnie obniżać spożycia białka w diecie.

"Dobrym pomysłem jest spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo, zwłaszcza tłustych, takich jak makrela, sardynki czy łosoś, ponieważ zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi i obniżać ciśnienie" – zwraca uwagę Stroke Association.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze