Może wywołać chorobę bobową. Takie są objawy
Polacy uwielbiają bób i słusznie, bo jego prozdrowotne właściwości są nie do pogardzenia. Sezon już się zaczął, więc warto go jeść jak najczęściej. Jest jednak pewien haczyk: niektórym może zaszkodzić.
1. Bób na serce i cholesterol
Bób jest nie tylko smaczny i łatwy w przygotowaniu, ale też zdrowy. To bogate źródło białka i kwasu foliowego. Ze względu na niską kaloryczność (ok. 187 kcal w jednej szklance), a także niską zawartość kwasów tłuszczowych, jest polecany osobom, które kontrolują wagę lub chcą zrzucić zbędne kilogramy.
Zawarty w bobie błonnik spowalnia wchłanianie węglowodanów i oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.
"Właściwości prozdrowotne bobu są dobrze znane: wspiera proces odchudzania, reguluje ciśnienie krwi, kontroluje poziomu cholesterolu, usprawnia pracę układu krążenia" - zaznacza na Twitterze prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z UMCS w Lublinie.
Właściwości prozdrowotne bobu są dobrze znane:
— Agnieszka Szuster-Ciesielska (@AgnieszkaSzust3) June 26, 2023
- wspiera proces odchudzania
- reguluje ciśnienie krwi
- kontrola poziomu cholesterolu
- usprawnia pracę układu krążenia.
Ale to nie wszystkie jego tajemnice. Zaprasza Pan @CzerwinsMarcin https://t.co/nYhShpKRhc
Ekspertka dodaje jednak, że to nie wszystkie "tajemnice" tego warzywa i odsyła do wpisu na blogu "Eksperyment myślowy", który popularyzuje wiedzę naukową.
Okazuje się, że bób mimo wielu prozdrowotnych zalet ma też ciemną stronę.
2. Kto powinien uważać na bób?
"Spożycie bobu może u niektórych ludzi spowodować chorobę zwaną fawizmem" - ostrzega Marcin Czerwiński we wpisie na blogu "Eksperyment myślowy".
Fawizm (choroba bobowa, choroba fasolowa, ang. glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency, G6PDD) występuje po zjedzeniu bobu u osób z niedoborem konkretnego enzymu - dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. W Polsce z powodu fawizmu cierpi jedna na tysiąc osób.
"Jest to najczęściej występująca na świecie enzymopatia, czyli choroba genetyczna spowodowana przez mutację w genie kodującym enzym. Szacuje się, że ma ją ok. 400 milionów ludzi na świecie. Objawy fawizmu to wymioty, gorączka, bóle głowy, ból brzucha, żółte zabarwienie skóry i ciemne zabarwienie moczu. Wszystkie są spowodowane niewłaściwym działaniem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej" - wyjaśnia autor.
Spożywania bobu nie zaleca się też osobom chorującym na dnę moczanową, a także przy problemach z nerkami czy zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.
Katarzyna Prus, dziennikarka Witualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl