Najgorsza kawa. Zgubna dla zdrowia mieszanka cukru i polepszaczy
Zmęczenie i senność, zamiast energii? Wielu Polaków zamiast czarnej kawy woli wersję wzbogaconą bitą śmietaną, syropem i cukrem. W ten sposób fundujemy sobie kaloryczną bombę, która przysparza dodatkowych kilogramów, ale też wpływa negatywnie na samopoczucie.
1. Unikaj takiej kawy
Polacy uwielbiają kawę i słusznie, bo ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Niestety chodzi tu przede wszystkim o czarną kawę bez dodatków. "Wzbogacane" wersje, biorąc pod uwagę ich skład i zawartość kalorii, mogą wręcz szkodzić.
Jeśli sprawdzimy kaloryczność takich napojów, możemy się mocno zdziwić. Niektóre dorównują pod tym względem solidnemu deserowi. W jednej ze znanych sieci kawiarni można kupić dużą kawę z mlekiem, która ma aż 700 kcal.
Zgubna są tu przede wszystkim dodatki, które lądują w takich napojach. Kawa z polepszaczami przekształca się w kaloryczną bombę. Jeśli sięgamy po nią regularnie, może stać się źródłem dodatkowych kilogramów, a także senności czy dotkliwych symptomów ze strony układu pokarmowego.
To zasługa nadmiernych ilości mleka, a także sztucznych syropów, słodzików i bitej śmietany.
Potężna dawka cukru już po kilku łykach daje organizmowi prawdziwego "kopa", ale nie na długo. Poziom energii szybko zacznie spadać, a z nim pojawi się zmęczenie, choć pijąc kawę, chcieliśmy je przecież zwalczyć.
2. Odpuść rozpuszczalną
Wiele osób sięga też po kawę rozpuszczalną, co także nie jest najlepszym wyborem, szczególnie jeśli sięgamy po opcję "3 w 1". To nic innego jak szkodliwy dla zdrowia miks cukru, polepszaczy i barwników.
W takich produktach można bez problemu znaleźć m.in:
syrop glukozowy,
utwardzony tłuszcz z ziaren palmowych,
stabilizatory (E331, E340, E452, E451),
emulgatory (E471, E472e),
aromaty.
Warto więc zachować rozsądek i umiar, sięgając po kawy z popularnych sieciówek czy produkty do rozpuszczania. Jeśli nie przepadamy za czarną kawą, lepszym wyjściem będzie na pewno dodanie odrobiny mleka czy cukru, niż narażanie się na działanie wielu sztucznych składników.
Pewną wskazówką w wyborze kawy mogą być też badania, jakie prowadziła dr inż. Joanna Grzelczyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
Wykazały one, że zielona kawa może przyczyniać się do działania przeciwdepresyjnego oraz zabezpieczać przed rozwijaniem się cukrzycy typu 2.
W przypadku intensywnie palonej kawy zawartość tych korzystnych substancji jest znacząco niższa. Z kolei jeśli chodzi o gatunek, wyżej oceniona została zielona robusta niż zielona arabica.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl