Najgorszy dodatek do kawy. Mocno obciąża trzustkę
Polacy uwielbiają kawę, co potwierdzają najnowsze badania Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat we współpracy z abcZdrowie. Lekarze i dietetycy przekonują, że oprócz smaku warto docenić też jej zdrowotne korzyści, ale należy uważać, bo niektóre dodatki do kawy mogą mocno obciążyć naszą trzustkę.
1. Czarna czy z mlekiem?
Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat we współpracy z abcZdrowie od 27 do 31 lipca 2022 roku przeprowadziło sondaż świadomości Polaków dotyczący skutków picia kawy. O zdanie zapytano 1067 osób powyżej 18. roku życia.
Okazuje się, że 65,1 proc. ankietowanych pije kawę raz lub dwa razy dziennie. Największe ilości kawy spożywają trzydziestolatkowie – nawet pięć i więcej. Najchętniej wybieramy kawę z mlekiem (61,3 proc. badanych), przy czym to domena głównie kobiet i młodych ludzi. Czarną wybiera 47,6 proc., przeważnie mężczyźni. Kawy z dodatkiem syropów smakowych czy mrożone są zdecydowanie mniej popularne.
Jeśli kawa to koniecznie z czymś słodkim. Tak przynajmniej wynika ze statystyk. 42,2 proc. badanych przyznało, że kawie musi towarzyszyć deser i słodycze.
- Kawa z mlekiem i z ciastkiem to obciążający trzustkę posiłek, a nasze trzustki są i tak przeciążone. Coraz więcej młodych osób ma zaburzenia gospodarki węglowodanowej pod postacią insulinooporności, stanu przedcukrzycowego czy cukrzycy typu 2. i to jest wynik wielu czynników, które nakładają się na siebie – ostrzega dr Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista.
Ekspertka ma też jedną radę dla miłośników kawy ze słodkim dodatkiem. Ma ona pomóc obniżyć "gwałtowny pik glukozy".
- Kefir, zielone warzywa, garść migdałów, inne źródło tłuszczu. Takie pokarmy spowolnią wyrzut glukozy i ochronią w ten sposób trzustkę. Innym sposobem jest aktywność fizyczna po kawie z ciastkiem, by uruchomić dodatkowe spalanie glukozy przez pracujące mięśnie – tłumaczy ekspertka.
2. Czy kawa jest zdrowa?
Czy kawa działa tak dobrze na zdrowie, jak smakuje? - Kawa jest zdrowa, choć w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że kawa należy do używek i może nawet szkodzić. Ja się z tym nie zgadzam, gdyż kawa ma wiele cennych właściwości, w tym działanie antyoksydacyjne, poprawia sprawność mentalną oraz może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy – przyznaje dr n.med. Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista.
- Kawa ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i chroni organizm przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Do tego za sprawą polifenoli wpływa pozytywnie na całe ciało, w tym na niezwykle ważny mikrobiom jelitowy – dodaje dietetyk kliniczny, Karolina Lubas w rozmowie z WP abcZdrowie.
Badania nad kawą coraz częściej wskazują, że może ona mieć pozytywny wpływ na krążenie krwi, również w mózgu. W świetle ostatnich doniesień naukowych wypada bardzo obiecująco również w kontekście cukrzycy typu 2. Liczne badania epidemiologiczne wskazują, że kwasy chlorogenowe i kofeina mogą obniżać ryzyko zachorowania na tę niebezpieczną chorobę.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl