Najgorszy produkt dla mózgu. "Szkodliwe zmiany mogą być nieodwracalne"
Myśląc o kondycji, często skupiamy się na jej fizycznym aspekcie. Nie powinniśmy jednak zapominać o sprawności umysłowej, która również wymaga dbania i wprowadzenia odpowiednich nawyków.
1. Najgorszy dla mózgu
Dobra kondycja mózgu pozwala nam nie tylko zachować zdolności poznawcze na dłużej, ale także cieszyć się doskonałą pamięcią oraz zapobiega rozwojowi wielu chorób neurodegeneracyjnych.
Wiele z naszych codziennych nawyków ma niszczycielski wpływ na umysł, w tym dieta. Odpowiedni jadłospis jest kluczowy zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i umysłowego. Z jakich produktów powinniśmy więc zrezygnować?
Listę otwiera alkohol. Dr Bartek Kulczyński podkreśla, że nadużywanie mocnych trunków uszkadza mózg i prowadzi do atrofii. Oznacza to, że alkohol powoduje zmniejszenie objętości obszarów, które odpowiadają za pamięć i funkcje poznawcze.
- Co więcej, te szkodliwe zmiany niejednokrotnie mogą być nieodwracalne. (...) Poza tym częste sięganie po alkohol powoduje spadek tiaminy, czyli witaminy B1, a jak powszechnie wiadomo, niedobór tej witaminy powoduje pogorszenie nastroju, zaburzenia koncentracji i utratę pamięci krótkotrwałej - wyjaśnia dietetyk.
2. Cukier wiele ma imion
Wśród produktów spożywczych, które negatywnie wpływają na naszą kondycję umysłową, dr Kulczyński wymienia cukier. Nadmiar tego składnika w diecie przyczynia się do pogorszenia pamięci i rozwoju demencji.
Cukier jednak występuje pod wieloma różnymi nazwami, często też znajduje się w produktach, których byśmy o to nie posądzali. Warto więc uważnie czytać etykiety podczas zakupów.
Dietetyk zwraca też uwagę na sztuczne substancje słodzące, jak aspartam, surkaloza, sacharyna, acesulfam K oraz cyklaminian. Badania wykazały, że słodziki aż trzykrotnie zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
3. Po taką żywność nie sięgaj
W trosce o zdrowie mózgu, ekspert radzi też zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych. Taka żywność sprzyja demencji, a badania pokazują, że ryzyko wzrasta aż o 44 proc.
Wszystko dlatego, że to żywność praktycznie pozbawiona składników odżywczych, a do tego cechuje ją wysoka kaloryczność. Ponadto często napakowana jest szkodliwymi substancjami.
- Cukier i oczyszczone węglowodany, jak również sztuczne dodatki do żywności, tłuszcze trans, duże ilości tłuszczów nasyconych, a do tego produkty te bardzo często są sprzedawane w opakowaniach zwierających toksyczne związki typu bisfenol A - wymienia dr Kulczyński.
4. Zwróć uwagę na nawyki
W codziennej diecie należy też unikać nadmiaru soli. Zbyt duże spożycie sodu wiąże się z trzy razy wyższym ryzykiem demencji, zaburzeń poznawczych i problemów z pamięcią. Potwierdzają to liczne badania.
- Niekorzystne jest też stosowanie diety wysokokalorycznej, mówiąc wprost, mam tu na myśli przejadanie się. Wzrost masy ciała i powiązana z nim nadwaga oraz otyłość są ważnymi czynnikami ryzyka demencji i ogólnie pogorszenia pamięci - podkreśla dietetyk.
Listę zamykają szkodliwe substancje, które znajdują się w opakowaniach, ale mogą przedostać się do żywności - aluminium i ftalany. Wykazują one działanie neurotoksyczne i negatywnie wpływają na układ nerwowy, warto więc zwracać uwagę na sposób przechowywania żywności.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl