Nieodwracalnie niszczy mózg. Neurolodzy radzą omijać z daleka
Amerykańscy neurolodzy przeprowadzili badania, które jednoznacznie wskazują na negatywny wpływ produktów ultraprzetworzonych na funkcjonowanie mózgu. Wyniki pokazują, że konsumpcja tego typu żywności może prowadzić do zwiększenia ryzyka otępienia.
1. Produkty ultraprzetworzone a zdrowie mózgu
W prestiżowym czasopiśmie "Neurology" opublikowano wyniki badania, które trwało dziesięć lat. Badacze przeanalizowali dane ponad 72 tys. osób, które zgromadzono w brytyjskiej bazie danych medycznych Biobank. Z tej grupy, 518 osób zachorowało na demencję, w tym 287 na chorobę Alzheimera, a 119 na otępienie naczyniowe.
Naukowcy, korzystając z kwestionariuszy dotyczących diety wypełnionych przez uczestników badania, byli w stanie ocenić wpływ ultraprzetworzonej żywności na rozwój chorób neurodegeneracyjnych.
Do klasyfikacji żywności użyli systemu NOVA, który dzieli ją na cztery kategorie:
- nieprzetworzoną lub przetworzoną minimalnie,
- przetworzone dodatki, takie jak olej, cukier, sól, które są poddawane procesom rafinacji, tłoczenia czy suszenia,
- przetworzoną żywność, do której należą produkty puszkowane, wędzone mięso i ryby, sery czy pieczywo,
- ultraprzetworzoną żywność, do której zaliczają się między innymi chipsy, napoje gazowane, fast food czy dania instant, zawierające barwniki, konserwanty, aromaty, a często są produkowane z wykorzystaniem składników wymagających skomplikowanego, wieloetapowego przetworzenia, jak na przykład syrop glukozowo-fruktozowy czy białka serwatkowe.
Analiza danych pokazała, że w grupie osób najzdrowiej odżywiających się, produkty UPF stanowiły 9 proc. dziennej diety, co odpowiada około 225 g. Z drugiej strony były osoby, u których ta grupa żywności stanowiła aż 28 proc., co odpowiada około 814 g dziennie. Głównymi składnikami tej diety były słodzone napoje, słodycze i ultraprzetworzone produkty mleczne.
"Ultraprzetworzona żywność ma być wygodna i smaczna, ale obniża jakość diety. Te produkty spożywcze mogą zawierać dodatki lub cząsteczki plastiku pochodzące z opakowań czy powstające podczas podgrzewania. Każdy z nich, jak wykazano w innych badaniach, ma negatywny wpływ na procesy myślowe i zdolności zapamiętywania. Każdy 10 proc. wzrost dziennego spożycia ultraprzetworzonej żywności oznacza, że ryzyko demencji wzrasta o 25 proc." - zauważa główny autor badania dr Huiping Li z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin w Chinach.
2. Dieta a ryzyko demencji
To nie jest jedyne badanie, które pokazuje zagrożenia związane z tzw. zachodnim modelem żywienia.
Brazylijskia analiza opublikowana w "JAMA Neurology" dowiodła, że u osób, które spożywają 20 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego w postaci żywności UPF, ryzyko spadku funkcji poznawczych jest o 28 proc. wyższe.
Inne badania przeprowadzone na przestrzeni lat również zwracają uwagę na związek między konsumpcją tego typu produktów spożywczych a otyłością, chorobami układu krążenia, cukrzycą, nowotworami i wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Czy należy całkowicie wyeliminować z diety produkty UPF, czy wystarczy je ograniczyć? Dr Li ma dobre wieści - nawet niewielkie zmiany w diecie mogą przynieść korzyści, w tym przypadku dla układu nerwowego.
"Zwiększenie spożycia nieprzetworzonej lub minimalnie przetworzonej żywności o zaledwie 50 g dziennie, co odpowiada połowie jabłka, porcji kukurydzy lub misce płatków zbożowych z otrębami, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości UPF o 50 g dziennie, co odpowiada tabliczce czekolady lub porcji paluszków rybnych, wiąże się z 3 proc. mniejszym ryzykiem demencji" - mówi naukowiec.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl