Trwa ładowanie...

Najlepsza godzina na wypicie kawy. Pobudzi mózg, opóźni procesy starzenia

Kiedy najlepiej wypić pierwszą kawę?
Kiedy najlepiej wypić pierwszą kawę? (Getty Images)

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Są przekonani, że to jedyny sposób na dobry początek dnia i pobudzenie organizmu. Jednak eksperci wskazują, że zbyt wczesne wypicie napoju może nie przynieść oczekiwanego efektu. Jaka jest najlepsza pora na wypicie kawy?

spis treści

1. Tak kawa wpływa na zdrowie

Kawa długo musiała walczyć o swoje dobre imię. Przez długi okres pokutował mit, że nie przynosi korzyści poza pobudzeniem organizmu i może mieć negatywny na nasze zdrowie. Badania z ostatnich lat wyraźnie obaliły te przekonania - wskazując na szereg potencjalnych korzyści z jej picia. Przede wszystkim kawa ma potencjał antyoksydacyjny, w związku z tym spowalnia procesy starzenia i chroni komórki przed uszkodzeniami.

Opublikowana niedawno na łamach "Nutrients" metaanaliza wykazała, że osoby regularnie sięgające po kawę mają o 16 proc. niższe ryzyko rozwoju IBS niż osoby, które jej nie piją.

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

Z kolei badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego w Bolonii wykazały, że osoby pijące kawę mają niższe skurczowe ciśnienie krwi (SBP). Spożycie kawy zmniejsza również ryzyko rozwoju zaburzeń neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

Zbyt wczesne wypicie kawy obniża pobudzający efekt kofeiny
Zbyt wczesne wypicie kawy obniża pobudzający efekt kofeiny (Adobe Stock)

2. Najlepsza pora na wypicie pierwszej kawy

Okazuje się jednak, że bardzo ważną rolę odgrywa godzina spożywania kawy - napój wypity zbyt wcześnie może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki z kawą, jednak naukowcy wskazują, że lepiej poczekać z jej wypiciem, kawa wypita zbyt wcześniej wcale nie pobudzi organizmu. W dodatku nagłe zderzenie kofeiny z kortyzolem, którego poziom jest najwyższy rano, może wywołać szereg niekorzystnych efektów, takich jak drżenie rąk, wahania nastroju czy uczucie niepokoju.

Wyliczono, że najlepsza pora na wypicie pierwszej filiżanki przypada między 9.30 a 11.30, czyli w okresie, kiedy poziom kortyzolu spada.

Naukowcy przypominają też, że kawy nie powinno się wypijać zbyt późno, bo może się to odbić na jakości naszego snu - możemy mieć problem z zaśnięciem albo wybudzać się w nocy. Optymalną porą na ostatnią filiżankę jest 6-8 godzin przed położeniem się spać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze