Najlepszy dodatek do kawy. Niszczy komórki raka jelit, chroni przed zawałem i udarem
W ostatnim okresie ukazało się wiele badań wskazujących na korzystny wpływ kawy na zdrowie. Okazuje się, że jej walory możemy dodatkowo wzmocnić, dodając szczyptę aromatycznej przyprawy. Chodzi o kardamon - ostatnie badania wykazały, że może mieć potencjał antynowotworowy.
1. Kawa ma właściwości antyrakowe
Eksperci wskazują, że kawa, ze względu na obecność związków bioaktywnych, ma silny potencjał antyoksydacyjny. Jej regularne spożywanie jest korzystne w zapobieganiu miażdżycy, udarom i zawałom serca. Są publikacje, które wskazują również na jej potencjał w walce z rakiem.
W najnowszym badaniu wykazano, że pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy byli w trakcie chemioterapii i wypijali codzienne co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie, mieli o 52 proc. mniejsze ryzyko zgonu.
2. Dodaj do kawy kardamon
Kardamon to popularna przyprawa, która jest stosowana nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej. Chińczycy wykorzystywali właściwości przyprawy w leczeniu bólu brzucha, nudności i wymiotów.
Imbirowo-korzenny aromat kardamonu doskonale sprawdza się jako dodatek do kawy. Przyprawę można też stosować jako dodatek do herbaty i innych napojów. Kardamon działa antywirusowo i zapobiega zapaleniom jamy ustnej. To powoduje, że w sezonie wzmożonych infekcji doskonale sprawdzi się ciepłe mleko z dodatkiem kardamonu.
Kardamon doskonale sprawdzi się też w przypadku dolegliwości związanych z układem pokarmowym jak niestrawność, czy choroba wrzodowa. Kardamon jest prawdziwą bombą witaminową. Jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, wapnia, żelaza, magnezu, cynku, fosforu, sodu oraz potasu.
3. Niszczy komórki nowotworowe
Naukowcy z Florydy wskazują na cenne właściwości kardamoniny również w terapii antynowotworowej. W badaniu przeprowadzonym przez zespół z Florida A&M University na ludzkich komórkach rakowych wykazano, że przyprawa może niszczyć komórki nowotworowe.
- Wierzymy, że kardamonina ma ogromny potencjał jako związek przeciwnowotworowy, który może być stosowany w profilaktyce potrójnie ujemnego raka piersi lub w połączeniu z istniejącymi lekami - wyjaśnia dr Patricia Mendonca, adiunkt i analityk naukowy na Florida A&M University w Tallahassee.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl