Najzdrowszy rodzaj kawy. Kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak podpowiada
Wokół kawy narosło wiele mitów. W niektórych źródłach można znaleźć informacje o jej szkodliwości, a w innych – o cennych dla zdrowia właściwościach. Kardiolog wyjaśnia, jak się w tym połapać.
1. Kawa. Zdrowa czy niezdrowa?
Wiele osób, zwłaszcza zmagających się z problemami takimi jak arytmia serca, nadciśnienie czy innymi schorzeniami układu sercowo-krążeniowego, unika kawy z obawy o pogorszenie stanu zdrowia. Kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak jest jednak zdania, że, spożywana w umiarkowanych ilościach (2-3 filiżanki dziennie), nie stwarza zagrożenia. Ekspert nawiązuje do pracy naukowej, w której przeanalizowano wpływ kawy na różne schorzenia.
- W każdym rozdziale naszej publikacji konkluzja jest podobna: korzyści z umiarkowanego i regularnego spożywania czarnej kawy wydają się przeważać ewentualne działania niepożądane - wskazuje prof. Filipiak na łamach portalu szczesliwie.pl.
Jednocześnie, we wpisie na Facebooku lekarz podkreśla, że właściwości prozdrowotne i wpływ na organizm są w dużej mierze zależne od tego, po jaką kawę sięgamy.
2. Jaka kawa najlepsza jest dla zdrowia?
- Istnieją przecież różne gatunki kawy, które różnią się pomiędzy sobą zawartością pewnych składników. W naszej publikacji zebraliśmy też informacje dotyczące tego jaką kawę kupować: z jakiego kraju i jakiej plantacji i gatunku - wyjaśnia prof. Filipiak we wpisie w portalu Facebook.
Zdaniem lekarza, nie tylko gatunek i pochodzenie kawy mają znaczenie, ale także sposób jej przygotowywania.
- Wiele zależy też od sposobu przyrządzania kawy. Od tego zależy m.in. zawartość kofeiny, polifenoli i innych składników. Pewnie najkorzystniejsze zdrowotnie jest picie espresso, ponieważ wtedy kawa zawiera najwięcej kofeiny i polifenoli - tłumaczy.
Warto zaznaczyć, że bogata w polifenole dieta ma duże znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych i chorób układu krążenia. Związki te wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność, a także pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi czy poziom “złego” cholesterolu LDL.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski