Naturalny środek zapobiegający cukrzycy. Obniża też poziom złego cholesterolu
Naukowcy dokonali przeglądu istniejących danych na temat wpływu polifenoli z owocu granatu na leczenie zaburzeń metabolicznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że substancje zawarte w tym owocu mogą obniżać poziom złego cholesterolu. Granat wykazuje również działanie przeciwcukrzycowe.
1. Broń w walce z cholesterolem i nie tylko
W ostatnich latach pojawiły się obawy dotyczące skutków ubocznych terapii farmakologicznych, które wykorzystuje się do leczenia otyłości i uwrażliwienia na insulinę. Coraz większą popularność zyskują w tej kwestii produkty naturalne, w tym owoc granatu.
Granat to owoc, który wykazuje obiecujące działanie w redukcji oporności na insulinę, obniżaniu poziomu niektórych cząsteczek zapalnych, a także w stabilizacji ciśnienia krwi i ochronie naczyń krwionośnych przed uszkodzeniami.
Badania wykazały, że związki znajdujące się w granacie, mogą obniżać poziom złego cholesterolu i podnosić poziom dobrego cholesterolu HDL, co jest ważne m.in. w zapobieganiu miażdżycy. W eksperymentach na myszach stwierdzono, że dieta wzbogacona olejem z nasion granatu zmniejsza masę tłuszczową, poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom cholesterolu we krwi.
W granacie znajdziemy wiele składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, witamina C, cynk, miedź czy selen.
Owoc ten może działać poprzez różne mechanizmy, takie jak regulacja aktywności enzymów, wpływ na ekspresję genów związanych z metabolizmem cukrów oraz regenerację komórek produkujących insulinę. Krótkotrwałe stosowanie ekstraktu z granatu może obniżać poziom cukru we krwi i poprawiać profil lipidowy.
2. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania granatu
Chociaż granat jest uważany za bezpieczny i wykazuje potencjalne korzyści zdrowotne, to jednak konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć pełen zakres jego działania. Badania toksykologiczne wykazały, że olej z nasion granatu nie jest szkodliwy - nawet stosowany w dużych dawkach.
Granat może być więc cennym dodatkiem do diety. Naukowcy odkryli jednak, że jego skuteczność i bezpieczeństwo mogą zależeć od wielu czynników, takich jak dawki, części rośliny, odmiana i region pochodzenia. Ważne więc jest, aby podchodzić do jego stosowania z rozwagą.