Nawadnia lepiej niż woda. Zero cukru i chemicznych dodatków
Izotoniki reklamowane są jako produkty, które świetnie nawadniają, jednocześnie uzupełniając niedobory witamin i minerałów. Ale czy jest sens sięgać po te kosztowne napoje, skoro podobne możemy przygotować sami?
1. Czy warto kupować napoje izotoniczne?
Napoje izotoniczne są często kupowane nie tylko przez aktywne fizycznie osoby. Wielu Polaków sięga po nie także podczas największych upałów. Według obietnic producentów mają one skutecznie nawadniać oraz dostarczać organizmowi minerałów i witamin. Niestety, często zawierają też konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty, które nie mają korzystnego wpływu na zdrowie.
Okazuje się jednak, że napój o takim samym działaniu można przygotować samodzielnie z domu – i to z łatwo dostępnych składników, które większość z nas ma w swoich kuchniach.
2. Przepis na domowy izotonik
Recepturą na domowy napój o działaniu izotonicznym (opracowaną oryginalnie przez Marcina Korczyka, działającego w sieci jako "Pan Tabletka") podzielił się też w sieci ratownik medyczny Jan Świtała, jednocześnie wyjaśniając, w jakich przypadkach spożywanie izotoników jest wskazane.
"Jeśli twój wysiłek jest wyjątkowo aktywny (lub doszło do znacznej utraty płynów), warto czasem sięgnąć po napoje izotoniczne (czyli takie, których ciśnienie osmotyczne jest takie samo, lub zbliżone do tego, jakie panuje w naszym organizmie). Jeszcze prościej: napój na bazie wody, może być 'bardziej mokry' niż sama woda" - wyjaśnił na swoim profilu na Instagramie.
Do przygotowania takiego napoju potrzebne będą:
- litr wody,
- 3 łyżki miodu lub 60-80g cukrów (zamiennie cukier biały lub trzcinowy),
- sok z cytryny,
- 1/4 łyżeczki soli,
- dodatki smakowe, np. zioła, lód lub imbir.
Powstały z tych składników napój będzie miał niższą zawartość cukru niż wiele sklepowych alternatyw, a jednocześnie dostarczy organizmowi witamin bez "karmienia go" syntetycznymi substancjami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl