Trwa ładowanie...

Nie jedz i nie pij ich podczas upałów. Będziesz się jeszcze bardziej pocić

 Katarzyna Prus
10.08.2022 09:59
Kawa nie jest najlepszym wyborem w upały
Kawa nie jest najlepszym wyborem w upały (Getty Images)

Nadmierne pocenie się podczas upałów może jeszcze potęgować nieodpowiednia kuchnia. Przy wysokich temperaturach najlepiej zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności, a także tłustych i pikantnych potraw, które obciążają układ pokarmowy i nasilają wydzielanie potu. Niewskazane są także kawa i alkohol. - Dieta idealna na upały powinna opierać się przede wszystkim na uzupełnianiu wody. Możemy to zrobić, dostarczając organizmowi płynów oraz warzyw i owoców - tłumaczy Małgorzata Lenart, dietetyk i trener personalny.

spis treści
Podczas upałów warto postawić na owoce i warzywa
Podczas upałów warto postawić na owoce i warzywa (Getty Images)

1. Zero przetworzonej żywności i ostrych przypraw

W trakcie upałów na pewno powinniśmy unikać wyskoprzetworzonej żywności, fast foodów oraz tłustych i smażonych potraw z nadmiarem czerwonego mięsa i węglowodanów.

- Takie posiłki bardzo obciążają układ pokarmowy, który musi włożyć dwa razy więcej energii w proces trawienia, a to powoduje nadmierne pocenie się. Dodatkowo po takiej kuchni mamy uczucie ciężkości, co też jest bardzo dokuczliwe podczas upałów - tłumaczy Małgorzata Lenart, dietetyk i trener personalny.

Zobacz film: "Przekąski w czasie upałów"

Ponadto zawierają one bardzo dużo soli, której nadmiar może prowadzić do odwodnienia.

Podczas upałów najlepiej zrezygnować też z ostrych przypraw, które także nasilają pocenie się. - Podobnie jak przetworzona żywność, również pikantne jedzenie jest dużym obciążeniem dla organizmu, który musi wyprodukować wówczas więcej enzymów trawiennych - zaznacza dietetyk.

2. Zrezygnuj z kawy i alkoholu

Niewskazany jest też nadmiar kawy, która podnosi ciśnienie krwi i odwadnia. - Jeśli nie możemy się bez niej obyć, to na pewno powinniśmy przy tym pić znacznie więcej wody niż zazwyczaj, żeby nawodnić krew i tym samym obniżyć ciśnienie - tłumaczy Małgorzata Lenart.

Przy wysokich temperaturach bardzo szkodliwy jest też alkohol. - To mit, że zimne drinki mogą nas ochłodzić na plaży, działają wręcz przeciwnie. Dlatego w środku dnia przy pełnym słońcu najlepiej w ogóle z niego zrezygnować - ostrzega dietetyk.

Alkohol ma działanie odwadniające, więc podczas upału, kiedy bardziej się pocimy, może błyskawicznie dojść do odwodnienia i udaru cieplnego. - Jeśli chcemy się napić alkoholu, to poczekajmy z tym do wieczora, kiedy temperatura trochę spadnie. W tym przypadku, podobnie jak przy kawie, zawsze powinniśmy łączyć to z piciem wody - dodaje.

3. Postaw na warzywa, owoce i wodę

W związku z nadmiernym poceniem się, dieta idealna na upały powinna opierać się przede wszystkim na uzupełnianiu wody. - Można to zrobić, dostarczając płynów jak i produktów, które zawierają bardzo dużo wody - wyjaśnia dietetyk.

- Powinniśmy więc zadbać o lekką kuchnię z przewagą warzyw i owoców, które zawierają dużo wody. W przypadku warzyw będą to m.in. pomidory, papryka i ogórki, a wśród owoców np. arbuz, który składa się praktycznie tylko z wody - zwraca uwagę Lenart.

Dzięki warzywom i owocom uzupełniamy też niezbędne witaminy i mikroelementy, które wypacamy.

Ile wody powinno się pić w trakcie upałów? - Zaleca się minimum 2 litry wody mineralnej dziennie, najlepiej z dodatkiem cytryny, która dodatkowo orzeźwia. Wszystko zależy jednak od indywidualnego zapotrzebowania, a także okoliczności, np. wysiłku fizycznego. Kiedy tracimy więcej potu, może to być trzy litry lub więcej - tłumaczy dietetyk.

Dodaje, że jej temperatura powinna być pokojowa. Zbyt zimne lub zbyt gorące napoje sprawiają, że organizm gorzej dostosowuje się do panującej na zewnątrz temperatury.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze