Nie przegap sezonu. Obniżają cholesterol, pomagają schudnąć
W sklepach dostępne są już pierwsze w tym sezonie szparagi. To jedno z najsmaczniejszych i najzdrowszych wiosennych warzyw, które świetnie odżywia i wzmacnia organizm. Roślina jest też niskokaloryczna. Niestety, sezon na szparagi trwa stosunkowo krótko, dlatego też warto sięgać po nie jak najszybciej.
1. Obniżają ciśnienie krwi
Szparagi to smaczne i lekkostrawne warzywa, które świetnie wpływają na cały organizm. Roślina obfituje w antyoksydanty, minerały (żelazo, fosfor, magnez, wapń, sód, potas), witaminy (A, C, E, witaminy z grupy B), błonnik, białko roślinne czy kwas foliowy. Jest też niskokaloryczna (21 kcal/80 g ugotowanych szparagów) i ma niski indeks glikemiczny.
Tak cenny skład sprawia, że szparagi wzmacniają odporność, poprawiają samopoczucie oraz wykazują szereg innych prozdrowotnych właściwości.
Wspierają pracę jelit
Zawarty w szparagach błonnik pokarmowy jest dobrą pożywką dla pożytecznych bakterii, które pełnią istotną funkcję w procesie trawienia.
Niektórzy badacze sugerują, że gotowane szparagi zmniejszają także stany zapalne, przez co wspierają regenerację układu pokarmowego.
Pomagają w utrzymaniu optymalnej wagi
Warzywo jest niskokaloryczne, ale stosunkowo syte. Ponadto błonnik pokarmowy zawarty w szparagach przyspiesza przemianę materii oraz zapobiega zaparciom.
Wpływają na poziom cholesterolu LDL
Znajdujący się w szparagach błonnik pokarmowy nie tylko reguluje trawienie, ale pomaga też obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL. To z kolei wpływa na mniejsze ryzyko miażdżycy oraz jej powikłań.
Obniżają ciśnienie krwi
Szparagi są dobrym źródłem potasu, który odgrywa istotną rolę w obniżaniu ciśnienia krwi. Ponadto zawierają sporo polifenoli, które wykazują działanie korzystne dla układu krążenia. Związki te regulują bowiem ciśnienie krwi i wzmacniają naczynia krwionośne.
Łagodzą objawy menopauzy
W szparagach znaleźć można także fitoestrogeny, które łagodzą objawy towarzyszące menopauzie. Związki te pomagają m.in. przy uderzeniach gorąca czy bólach głowy.
Dbają o wzrok
Witamina A, którą można znaleźć w szparagach, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku.
2. Kto powinien uważać na szparagi?
Na szparagi powinny uważać przede wszystkim pacjenci chorzy na dnę moczanową. Ponadto ostrożność powinny zachować także osoby ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Ma to związek z wysoką zawartością puryn, które sprzyjają gromadzeniu się kwasu moczowego w organizmie.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl