Nie szkalujcie GMO - naukowcy apelują do Greenpeace
"Zaprzestańcie działań, które blokują wprowadzenie na rynek genetycznie modyfikowanej żywności. Dzięki niej możliwa będzie walka z problemem głodu na świecie" – zaapelowało do Fundacji Greenpeace, 100 laureatów Nagrody Nobla.
"GMO nie jest rozwiązaniem, ponieważ głód spowodowany jest złą dystrybucją żywności a nie jej brakiem" – odpowiada Greenpeace.
1. List otwarty do Greenpeace
Apel wystosowali Richard Roberts z New England Biolabs oraz Philip Sharp – laureat Nagrody Noba z 1993 roku w dziedzinie medycyny.
Dołączyło do nich 100 najwybitniejszych naukowców na świecie, w szczególności tych zajmujących się medycyną, chemią i biologią.
Naukowcy wystosowali do Fundacji Greenpeace list otwarty. Apelują w nim, by Fundacja przestała działać – w ich mniemaniu – na szkodę krajów rozwijających się.
Mowa o krytykowaniu upraw testowych tzw. złotego ryżu. Roślina jest modyfikowana genetycznie, a jej uprawy mają być rozwiązaniem problemu głodu w Azji i Afryce.
"Apelujemy o ponowne przeanalizowanie doświadczeń rolników oraz konsumentów na całym świecie związanych z żywnością udoskonaloną metodami biotechnologii, o dogłębne zapoznanie się z publikacjami naukowymi oraz wydanymi przez agencje odpowiedzialne za wprowadzanie przepisów regulujących kwestie jakości żywności oraz o zaprzestanie kampanii przeciwko GMO, a w szczególności przeciwko ryżowi odmiany złoty ryż" – piszą Nobliści.
Tymczasem Greenpeace nie zamierza zmieniać swojego stanowiska w sprawie upraw żywności genetycznie modyfikowanej. Fundacja od lat twierdzi, iż żywność GMO może stwarzać niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska naturalnego, ponieważ krzyżuje się z naturalnymi odpowiednikami.
- W przeciwieństwie do skażeń chemicznych, które z biegiem lat można usunąć ze środowiska, większość GMO będzie się w nim rozprzestrzeniać bez końca, zagrażając bioróżnorodności. Różnorodność biologiczna musi być chroniona i szanowana jako globalne dziedzictwo ludzkości. Jest jednym z fundamentalnych warunków przetrwania naszego świata – podkreślają działacze Greenpeace, dodając, iż nadal brakuje długoterminowych badań nad bezpieczeństwem żywności modyfikowanej genetycznie.
Podobne zdanie ma Organizacja Narodów Zjednoczonych, według której to właśnie od bioróżnorodności zależy wyżywienie rosnącej populacji ludzkości.
Jednocześnie Greenpeace zaznacza, że GMO nie może być rozwiązaniem problemu głodu na świecie. Zdaniem fundacji, na świecie istnieje odpowiednia ilość żywności, a problemem jest zła jej dystrybucja – w niektórych krajach dochodzi do ogromnej nadprodukcji, podczas gdy inne borykają się z owej produkcji brakiem.
2. Czym jest złoty ryż?
Złoty ryż – to odmiana ryżu, która została opracowana z myślą o ludności krajów rozwijających się, w których powszechny jest problem głodu. Duża część dzieci z tych krajów choruje na tzw. ślepotę zmierzchową, związaną z brakiem witaminy A.
Do opracowania odmiany „złoty ryż” użyto genu psy, który koduje syntazę fitoenu i pochodzi pierwotnie z narcyza trąbkowego; w nowszej wersji zastąpiono go kukurydzą oraz genu crtI, który koduje desaturazę karotenu. Pochodzi z bakterii Erwinia uredovora.
Złoty Ryż uprawia się teraz w wersji testowej w Bangladeszu i na Filipinach.