Nie znajdziesz drugiej takiej ryby. Zdrowsza od innych, ale wciąż mało doceniana
Czym są zielone śledzie? Nie każdy amator ryb o nich słyszał, a cechują się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi - zwłaszcza w porównaniu do najpopularniejszych, wysokoprzetworzonych alternatyw.
1. Śledź zielony – co to jest?
Śledziem zielonym nazywa się formę zupełnie nieprzetworzoną. Jest to śledź prosto z morza, który nie został jeszcze poddany soleniu, wędzeniu, marynowaniu czy innej obróbce. Od powszechnie spożywanych śledzi różni się przede wszystkim intensywnością smaku i aromatu - śledź zielony jest pod tym względem znacznie łagodniejszy.
Nie jest to jednak forma, w której śledź jest łatwo dostępny. Ciężko znaleźć go w supermarkecie i z reguły występuje jedynie w rejonach nadmorskich, gdzie możliwy jest zakup odpowiednio świeżego egzemplarza niepoddanego żadnej obróbce - często niezbędnej, jeśli ryby przekazywane są do transportu i przewożone do dalszych regionów kraju.
2. Właściwości śledzi zielonych
Nieprzetworzony śledź cechuje się wysoką zawartością zdrowych kwasów tłuszczowych [omega-3](https://zywienie.abczdrowie.pl/kwasy-tluszczowe-omega-3), które regulują poziom cukru we krwi, ale też obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL, stymulują pracę mózgu i wspierają pracę układu odpornościowego.
Śledzie w formie świeżej zawierają możliwie największą ilość cennych składników odżywczych, które ulegają degradacji w procesach obróbki termicznej i chemicznej. Są bogate w białko czy witaminy A i D.
3. W jaki sposób przygotowuje się śledzie?
W sklepach najczęściej można spotkać śledzie marynowane, które konserwuje się w occie i przyprawach, bądź śledzie moczone w solance, w śmietanie czy sosach własnych (np. po kaszubsku).
Dużą popularnością cieszą się też tzw. matiasy, czyli młode, delikatniej doprawione śledzie lub intensywniejsze w smaku śledzie wędzone.
Warto jednak zwracać uwagę na skład tego typu produktów, w którym należy się wystrzegać nadmiernych ilości konserwantów, sztucznych dodatków czy barwników, a także zawartości niezdrowych tłuszczów, których może dostarczać np. sos śmietanowy. Najzdrowszą alternatywą są więc z reguły te marynowane w occie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski