Trwa ładowanie...

Nikotyna w produktach spożywczych. Tu jest jej najwięcej

 Aleksandra Zaborowska
29.09.2024 15:59
Szkodliwe substancje z papierosów obecne w jedzeniu. Czy są groźne?
Szkodliwe substancje z papierosów obecne w jedzeniu. Czy są groźne? (Getty Images)

Wielu z nas kojarzy nikotynę głównie z papierosami i cygarami. Okazuje się jednak, że ta wysoce szkodliwa dla zdrowia substancja może być również obecna w niektórych produktach spożywczych.

spis treści

1. Nikotyna nie tylko w papierosach

Nikotyna to substancja o silnym potencjale uzależniającym. Choć jej obecność w papierosach i cygarach jest powszechnie znana, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że substancja ta występuje także w popularnych produktach spożywczych, takich jak ziemniaki, pomidory czy bakłażany. Co ciekawe, eksperci szacują, że codzienna dieta może dostarczać ok. 1400 nanogramów (ng) nikotyny.

Dla porównania, przeciętny papieros zawiera około 12 miligramów (mg) nikotyny, a więc aż 8,5 tysiąca razy więcej.

2. Skąd nikotyna w jedzeniu?

Nikotyna występuje naturalnie w roślinach z rodziny psiankowatych, do których należą ziemniaki, pomidory, bakłażany i papryka. Choć ilości nikotyny w tych produktach są niewielkie, ich obecność może być zaskoczeniem dla wielu osób. Na przykład, w przeciętnej porcji ziemniaków znajduje się około 675 ng nikotyny, a w pomidorze około 332 ng.

Zobacz film: "Jedzenie, które postarza. Te pokarmy dodadzą ci lat"

Według ekspertów z PMI Science ilości nikotyny w jedzeniu są jednak minimalne i nie mają takiego wpływu na organizm, jak nikotyna w wyrobach tytoniowych.

3. Czy można uzależnić się od jedzenia zawierającego nikotynę?

Chociaż nikotyna jest obecna w jedzeniu, eksperci uspokajają, że nie ma możliwości, by uzależnić się od niej w taki sam sposób, jak od nikotyny z papierosów. Śladowe ilości tej substancji zawartej w produktach spożywczych są szybko przetwarzane i wydalane przez organizm, nie wywołując efektu uzależnienia ani zmian w funkcjonowaniu mózgu.

Co więcej, nikotyna pochodząca z pokarmów jest przyswajana przez układ pokarmowy, a nie bezpośrednio przez krew, jak ma to miejsce w przypadku wyrobów tytoniowych.

4. Zdrowotne skutki palenia tytoniu

Palenie tytoniu bezpośrednio powoduje uzależnienie od nikotyny, a także liczne choroby, takie jak nowotwory, choroby serca czy płuc. Nikotyna z papierosów wpływa także na funkcjonowanie mózgu, zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. To, że długotrwałe palenie znacząco wpływa na rozwój poważnych problemów zdrowotnych i znacznego skrócenia długości życia, zostało potwierdzone licznymi badaniami.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze