Trwa ładowanie...

Olej palmowy paliwem dla komórek rakowych? Badacze odkryli związek

 Karolina Rozmus
07.12.2021 12:30
Olej palmowy paliwem dla komórek rakowych? Badacze odkryli związek
Olej palmowy paliwem dla komórek rakowych? Badacze odkryli związek (Pixabay)

Czy olej palmowy może mieć wpływ na pojawienie się raka? Zdaniem naukowców nie, ale nie oznacza to zielonego światła dla tego tłuszczu. Badanie wskazało, jak jeden składnik obecny w oleju palmowym może wpłynąć na rozwój i rozprzestrzenianie się przerzutów nowotworowych.

spis treści

1. Kwasy tłuszczowe a wpływ na zdrowie

Co wiemy o kwasach tłuszczowych? Są niezbędne do życia – odpowiadają za dostarczenie energii, za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i kształtowanie układu nerwowego, mają działanie antyzapalne.

Olej palmowy powstaje z ziaren lub miąższu palmy oleistej
Olej palmowy powstaje z ziaren lub miąższu palmy oleistej (Pixabay)
Zobacz film: "Co się stanie gdy zrezygnujesz z tłuszczu w diecie"

Można je podzielić na trzy kategorie:

  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe – odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych (m.in. obniżają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej). Występują m.in. w awokado, orzechach ziemnych czy oliwkach.
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe – mają udowodnione działanie protekcyjne na układ nerwowy – chronią m.in. przed demencją, ale również wspierają profilaktykę choroby wieńcowej serca. Wśród nich większość z nas kojarzy kwasy DHA i EPA, które odnajdziemy w tłustych rybach oraz w owocach morza.
  • nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans – uznawane za najbardziej szkodliwe kwasy tłuszczowe, mogące powodować między innymi choroby serca. Obecne np. w utwardzonych tłuszczach roślinnych.

Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne (AHA) wydało jasną rekomendację: "Dla dobrego zdrowia większość spożywanych tłuszczów powinna być jednonienasyconych lub wielonienasyconych".

2. Nowotwory a kwas palmitynowy

Metabolizm kwasów tłuszczowych odgrywa istotną rolę m.in. w dostarczeniu energii potrzebnej komórkom nowotworowym do wzrostu.

Badacze zwracają uwagę, że już badanie z 2019 roku pokazało, że aż 65 proc. zgonów w przypadku nowotworów litych spowodowanych jest przerzutami. Te, zwane również rozsiewem nowotworu, spowodowane są przenoszeniem się komórek nowotworowych oderwanych od guza przez naczynia krwionośne lub chłonne.

Zdaniem naukowców pod wodzą dra Salvadora Aznar-Benitah z Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie to kwas palmitynowy jak żaden inny odpowiedzialny jest za ekspresję genów związanych z przerzutami i może wpływać negatywnie na rozmiary już istniejących przerzutów.

W jaki sposób badacze doszli do takich wniosków? Ludzkie komórki raka jamy ustnej i skóry zostały wystawione na działanie trzech kwasów tłuszczowych - kwasu palmitynowego, kwasu oleinowego i kwasu linolowego. Następnie badacze wszczepili materiał komórkowy myszom.

3. Olej palmowy – zdrowy czy nie?

Co z tym olejem palmowym? Czy jest szkodliwy? Nauka nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, choć warto wiedzieć, że oleje palmowy oraz kokosowy, w odróżnieniu od pozostałych tłuszczów roślinnych, mają w przewadze kwasy tłuszczowe nasycone. Olej palmowy to ok. 50 proc. tłuszczów nasyconych, a kokosowy – aż 90 proc.

To oznacza, że podobnie jak w przypadku tłuszczów zwierzęcych, spożywanie olejów kokosowego i palmowego w nadmiarze może być związane z podwyższonym ryzykiem rozwoju miażdżycy, otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Co istotne, olej palmowy bywa składnikiem wielu produktów, które znajdują się w naszej kuchni. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że spożywamy go wraz z ciastkami, czekoladą, lodami, margaryną, którą smarujemy chleb, a także właśnie z różnymi produktami piekarniczymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze