Trwa ładowanie...

Osmoza – charakterystyka, filtr osmotyczny

Avatar placeholder
16.04.2021 09:56
Osmoza – charakterystyka, filtr osmotyczny
Osmoza – charakterystyka, filtr osmotyczny

Osmoza jest procesem zachodzącym we wszystkich organizmach żywych. Polega ona na przenikaniu się cząsteczek z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu. Do czego wykorzystuje się zjawisko osmozy? Czym jest zjawisko odwróconej osmozy?

spis treści

1. Osmoza – charakterystyka

Osmoza jest zjawiskiem naturalnym występującym w przyrodzie. Polega na tym, że cząsteczki roztworu o mniejszym stężeniu przenikają do roztworu o większym stężeniu. Osmoza jest kluczowa w rozprowadzaniu wody w organizmach żywych. Z jej pomocą woda rozprowadza się po komórkach naszego organizmu. Proces osmozy ustaje w chwili gdy stężenie pomiędzy roztworami się równoważy.

Roztwór, z którego ubywa rozpuszczalnika jest nazywany hipotonicznym. Roztwór, do którego przenikają cząsteczki rozpuszczalnika nazywa się roztworem hipertonicznym. Natomiast jeżeli zachodzi równowaga osmotyczna i roztwory się równoważą mówi się wówczas o roztworze izotonicznym.

Zobacz film: "Woda na pusty żołądek"
Surowa woda - największy trend zdrowotny 2018 roku?
Surowa woda - największy trend zdrowotny 2018 roku? [5 zdjęć]

Co i rusz docierają do nas najnowsze trendy zza oceanu, które w krótkim czasie opanowują stary kontynent.

zobacz galerię

2. Osmoza – filtr osmotyczny

Obok zjawiska osmozy możemy się spotkać ze zjawiskiem odwróconej osmozy. To zjawisko stosuje się w funkcjonowaniu filtru osmotycznego. Czym jest taki filtr i do czego służy? Filtr osmotyczny stosuje się do filtrowania wody kranowej. Zjawisko odwróconej osmozy polega na tym, że przez filtr zostaną przepuszczone tylko cząsteczki wody, natomiast wszelkie zanieczyszczenia znajdą się za filtrem.

Filtr osmotyczny jest swojego rodzaju sitkiem, które wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia takie jak rdza, piasek, zanieczyszczenia powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Filtr osmotyczny pozwala na zatrzymanie ponad 95% zanieczyszczeń. Filtry osmotyczne instaluje się w szafce pod kranem i dzięki nim możemy cieszyć się czystą wodą.

Powinno się filtrować wodę nie cieplejszą jak 30 stopni Celsjusza ponieważ gorąca woda może uszkodzić filtr i błonę osmotyczną. Zimna woda nie jest również wskazana, ponieważ może obniżyć wydajność filtracji.

Zobacz też:

Osmoza zastosowana w filtrze będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią. Szczególnie z filtrów osmotycznych powinny korzystać osoby z atopowym zapaleniem skóry oraz małe dzieci. Taka skóra wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji. Dlatego też filtry osmotyczne zatrzymują na swojej powierzchni alergeny i substancje drażniące.

Woda, która została poddana działaniu filtru osmotycznego powinna być dodatkowo mineralizowana. Nie oznacza to, że taka woda nam zaszkodzi. Taka woda podczas filtracji zostaje pozbawiona wapnia i magnezu, dlatego też te minerały nie są dostarczane do organizmu. Można natomiast zakupić filtry osmotyczne z mineralizatorem, który uzupełnia wodę o ważne elementy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze