Trwa ładowanie...

Oczyszcza oskrzela, ułatwia odkrztuszanie. Pij, gdy "coś cię bierze"

Avatar placeholder
Joanna Rokicka 23.09.2024 12:36
Postawi cię na nogi. Tę herbatę wypij, gdy zacznie cię "rozbierać"
Postawi cię na nogi. Tę herbatę wypij, gdy zacznie cię "rozbierać" (Getty Images)

Sezon wirusów dopiero się rozkręca, a grypa, RSV, COVID czy przeziębienie to trudni przeciwnicy. W walce z sezonowymi infekcjami pomoże napar z lipy. Gdy tylko poczujesz się "niewyraźnie", przygotuj herbatę ze sprawdzonymi dodatkami. Ta babcina metoda może pomóc ci poczuć się lepiej i uniknąć choroby.

spis treści

1. Prozdrowotne właściwości naparu z lipy

Lipa jest traktowana w medycynie naturalnej jako lekarstwo na grypę czy przeziębienie. Kwiatostan lipy to flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witamina C i PP.

To wpływa na właściwości moczopędne i lekko rozkurczające, pobudza też wydzielanie soków żołądkowych i zwiększa ich przepływ żółci do dwunastnicy. Dodatkowo łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła.

Zobacz film: "Danuta Stenka o dbaniu o siebie. Zdradziła swoj patent na piękny wygląd."

Kwiaty i liście lipy możemy samodzielnie zebrać i ususzyć na przełomie czerwca i lipca, jednak jeśli tego nie zrobiłeś, to doskonały napar zaparzymy też z suszonych liści ze sklepu ze zdrową żywnością lub herbaty kupionej w aptece.

2. Tak wzmocnisz działanie naparu z lipy

Gdy zaczyna łapać cię przeziębienie, zaparz sobie napar z lipy wraz z niewielką ilością soku z malin, najlepiej własnej roboty. Dobry sok możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub u lokalnych sprzedawców albo przygotować samemu w okresie zbioru malin.

Herbata z lipy działa najlepiej z malinami, miodem lub cytryną
Herbata z lipy działa najlepiej z malinami, miodem lub cytryną (Getty Images)

Taka tradycyjna, babcina kuracja, może zdziałać cuda. Lipa wraz z malinami to bogate źródło witaminy C, a także przeciwutleniaczy. Zawieta związki, które działają przeciwzapalnie i napotnie. Nie tylko rozgrzewa, ale pomaga zbić gorączkę i obronić organizm przed wirusami. Napar lipowy z malinami oczyszcza oskrzela, łagodzi kaszel, ułatwiając oddychanie i odkrztuszanie wydzieliny i spokojny sen.

3. Co jeszcze warto dodać do herbaty?

Nie tylko sok z malin pomoże zwalczyć objawy infekcji, równie dobrze zadziałają inne dodatki: miód i cytryna. Jednak warto pamiętać, że miodu nie dodajemy do gorącego naparu, bo wtedy straci wszelkie właściwości.

Inny godzien uwagi prozdrowotny składnik to liście malin. Można je zebrać, wysuszyć i przechowywać w pojemniku. Nie tylko dobrze łączą się z lipą, ale i wzmacniają jej działanie, pracując na twoją odporność. Herbata z takimi dodatkami może zadziałać także profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy bardziej narażeni na chorowanie.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze