Płatki gryczane - kalorie i wartości odżywcze, pomysły podania
Płatki gryczane to wartościowy, zdrowy produkt, który można wykorzystywać na wiele sposobów – zarówno na słodko, jak i słono. Ich smak jest miej intensywny, niż w przypadku kaszy. Jak powstają płatki gryczane i co można z nich zrobić? Jakie mają właściwości zdrowotne?
1. Czym są płatki gryczane?
Płatki gryczane powstają poprzez spłaszczenie ziarenek gryki. Są one dość cienkie i mniej twarde od płatków owsianych. Jednocześnie nie rozpadają się podczas gotowania, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w wielu potrawach.
Mogą być łączone z cukrem, syropami lub otrębami – najczęściej takie dodatki widuje się w płatkach śniadaniowych.
2. Płatki gryczane – kalorie i wartości odżywcze
W 100 gramach płatków gryczanych znajduje się ok. 350 kalorii, w tym:
- 14 g białka
- 4.5 g tłuszczu
- 57 g węglowodanów (w tym ok. 1 g cukru)
- 14 g błonnika
Płatki gryczane zawierają więc spore ilości aminokwasów oraz błonnika pokarmowego, który poprawia funkcjonowanie układu trawiennego. Dodatkowo nie zawiera glutenu i jest w pełni bezpieczna dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.
W płatkach gryczanych znajdziemy dodatkowo szereg witamin i minerałów, w tym:
- witaminy z grupy B
- witaminę E
- magnez
- żelazo
- wapń
- cynk
- miedź
Są także bogatym źródłem rutyny, polifenoli oraz skrobii opornej, która wspiera produkcję dobrych bakterii jelitowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Właściwości płatków gryczanych
Dzięki zawartości wielu składników mineralnych oraz witamin, a także aminokwasów, płatki gryczane wykazują szereg dobroczynnych właściwości i mogą poprawić ogólny stan organizmu.
Płatki gryczane:
- obniżają poziom cukru we krwi
- obniżają ciśnienie krwi
- wspiera walkę z otyłością brzuszną
- uzupełnia poziom białka
- chroni przed zaburzeniami trawienia
Dzięki temu warto sięgać po płatki gryczane, aby wesprzeć układ krwionośny i ochronić się przed schorzeniami (w tym miażdżycą).
Regularne spożywanie płatków pozwala złagodzić objawy chorób autoimmunologicznych oraz stany zapalne. To także świetna opcja dla wegan i wegetarian oraz dla osób, które zmagają się z nietolerancjami pokarmowymi.
4. Co zrobić z płatków gryczanych?
Płatki gryczane można wykorzystać niemal do wszystkiego. Najczęściej wykorzystywane są do przygotowania zdrowych śniadań. Można je gotować na mleku krowim bądź roślinnym i podawać z owocami albo zrobić pyszną granolę.
W tym celu wystarczy zapiec płatki gryczane z miodem, wkruszyć do słoika i mieszać dowolną ilość z jogurtem. Można z nich przygotować także fit-batony lub muffinki.
Płatki gryczane sprawdzą się także do zagęszczania zup i sosów oraz jako dodatek do zdrowych, warzywno-owocowych koktajli.