Trwa ładowanie...

Pojawia się na skórze. To ostatni moment, by uchronić się przed cukrzycą. Tak się przed nią uchronisz

 Karolina Rozmus
30.01.2023 15:18
Stan przedcukrzycowy można odwrócić, konieczna jest jednak zmiana diety na dobre
Stan przedcukrzycowy można odwrócić, konieczna jest jednak zmiana diety na dobre (Adobe Stock)

Stan przedcukrzycowy to ostatni dzwonek alarmowy organizmu, który wyraźnie wskazuje, że czas wprowadzić pewne modyfikacje w życiu. W przeciwnym wypadku zachorowanie na cukrzycę typu 2 jest tylko kwestią czasu. Ta ciężka, wyniszczająca wewnętrzne narządy choroba metaboliczna jest prawdziwą plagą XXI wieku.

spis treści

1. Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy?

W Polsce mamy około trzech milionów zdiagnozowanych cukrzyków, ale według szacunków istnieje ogromny odsetek populacji, który nie ma świadomości tego, że choruje na cukrzycę lub nie zdaje sobie sprawy, że cierpi z powodu stanu przedcukrzycowego.

Rozpoznaje się go, gdy stężenie glukozy we krwi na czczo wynosi 100-125 mg/dl (powyżej 126 mg/dl rozpoznaje się cukrzycę) lub też stężenie glukozy po dwóch godzinach od posiłku sięga od 140 do 199 mg/dl (wartość powyżej 200 mg/dl oznacza cukrzycę).

Zobacz film: "Wysoce przetworzona żywność. Naukowcy biją na alarm"

Nieprawidłowe wartości glukozy to nie są jedyne oznaki, że grozi nam cukrzyca. Według American Academy of Dermatology u niektórych osób mogą pojawić się czerwone, żółte, a nawet brązowe zmiany skórne, np. pod postacią guzków (necrobiosis lipodica).

Według ekspertów z Cleveland Clinic już stan przedcukrzycowy może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych oczu, większe pragnienie, zmęczenie lub częstsze oddawanie moczu - to bardzo charakterystyczne objawy cukrzycy, ale mogą się pojawić także w stanie przedcukrzycowym.

2. Ta zmiana jest kluczowa. Wprowadź ją już dziś

By uniknąć cukrzycy, konieczne jest wprowadzenie zmian na całe życie. Opierają się one na dwóch filarach: aktywności fizycznej oraz właściwych nawykach żywieniowych. To właśnie sposób, w jaki się odżywiamy, w dużej mierze przyczynia się do stanu przedcukrzycowego. Tłuste, smażone potrawy, słodzone napoje i nadmiar węglowodanów prostych w diecie, nadwyżka kaloryczna i produkty wysokoprzetworzone - to coś o czym trzeba zapomnieć, żeby zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

Według ekspertów z Mayo Clinic obniżenie masy ciała o 5-10procent może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o połowę. Jak to zrobić, a przy tym mieć pewność, że odżywiamy się zdrowo? Eksperci z Mayo Clinic ostrzegają, by nie dać się nabrać na popularne diety.

"Daruj sobie modne diety i dokonuj zdrowszych wyborów. Wiele diet, takich jak dieta oparta na indeksie glikemicznym, dieta paleo lub keto, mogą pomóc w utracie wagi. Istnieje jednak niewiele badań na temat długoterminowych korzyści płynących z tych strategii lub ich korzyści w zapobieganiu cukrzycy" - wyjaśniają eksperci.

Zdrowa dieta bazująca na nieprzetworzonych produktach jest kluczowa
Zdrowa dieta bazująca na nieprzetworzonych produktach jest kluczowa (Pixabay)

Autorzy opublikowanych na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia diet mają za to kilka pomocnych wskazówek:

  • dbaj o regularność posiłków,
  • wybieraj produkty pełnoziarniste,
  • unikaj słodyczy,
  • zastąp napoje smakowe i soki wodą,
  • jedz owoce, ale z uwagi na zawarty w nich cukier prosty – fruktozę, łącz je z warzywami czy nabiałem lub orzechami, by zmniejszyć wyrzut glukozy do krwi,
  • jedz dużo warzyw, najlepiej surowych, które nie tylko są źródłem witamin i minerałów, ale także błonnika, który spowalnia wzrost glukozy po posiłku.

W diecie nie może zabraknąć także zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, najlepiej pochodzących z nierafinowanych olejów roślinnych, tłustych ryb morskich oraz orzechów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze