Polacy je kochają. Pierwszy krok do zakrzepicy
Polacy zajadają się przetworzonym jedzeniem. Tymczasem regularne spożywanie fast foodów, gotowych dań czy słodyczy może sprzyjać zakrzepicy. Konsekwencje mogą być fatalne. Jakie produkty są na czarnej liście?
1. Chroń się przed "cichym zabójcą"
Zakrzepica żył głębokich to bardzo poważne i niebezpieczne schorzenie. Może prowadzić do groźnych komplikacji i skończyć się zatorowością płuc, która jest zagrożeniem dla życia.
Zakrzepica jest często powikłaniem innych schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca.
W trakcie rozwoju tej choroby dochodzi do tworzenia się złogów w naczyniach krwionośnych, które zaburzają prawidłowe krzepnięcie krwi. Często przebiega to bezobjawowo. Przed "cichym zabójcą" można się jednak chronić.
Kluczowa jest nie tylko rezygnacja z używek, dbanie o regularną aktywność fizyczną, ale też utrzymanie odpowiedniej diety.
Niestety produkty, które mogą się przyczynić się do rozwoju zakrzepicy, są bardzo popularne wśród Polaków.
Powinniśmy jednak zrezygnować lub ograniczyć do minimum m.in.: fast foody, sery topione, ciastka, tłuste desery, batoniki, białe pieczywo, * gotowe dania i zupki chińskie.
2. Zrezygnuj ze słodkich napojów
Dotyczy to także napojów gazowanych i niegazowanych o dużej zawartości cukru. Słodzone produkty mogą się też przyczyniać się do rozwoju dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Warto również wyeliminować z diety czerwone mięso i wysokoprzetworzone produkty mięsne, takie jak konserwy, pasztety, parówki, konserwy i niektóre wędliny.
Osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka zakrzepicy, powinny szczególnie uważać na jedzenie bogate w tłuszcze trans, które podnoszą stężenie "złego" cholesterolu LDL.
W profilaktyce przeciwzakrzepicowej ważną rolę odgrywa również dieta składająca się z produktów pełnoziarnistych, a także warzyw, owoców, chudego białego mięsa, roślin strączkowych i nabiału.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl